Cestovanie je už taká bežná súčasť životov mnohých ľudí, že keď sa zrazu možnosti výletov a ciest scvrknú na domovskú krajinu či iba okolité štáty, môžeme byť nesvoji. Cestovateľské plány sa rušia či odkladajú, v tom lepšom prípade sa menia na iné.
Či už vaše ciele prekazila korona, alebo čokoľvek iné, leto vám môžu spríjemniť knihy, vďaka ktorým si "obzriete" svet aj z pohodlia domova. Cestopisy, romány, reportáže, tu je našich sedem tipov:
Ženy, které mi nedají spát - Mia Kankimäki (Motto, 2020)

Mia je slobodná a bezdetná štyridsiatnička, ktorá rozmýšľa, čo so svojím životom. Po nociach uvažuje o ženách, ktoré sú históriou "zabudnuté" či obchádzané.
Aby zistila, ako sa im podarilo žiť po svojom a zmeniť sa na neohrozené bádateľky, cestovateľky, spisovateľky a umelkyne, neváha odcestovať do Afriky, Japonska či Talianska.
Kniha je plná príbehov o inšpiratívnych ženách ako Karen Blixenová, Jajoi Kusama či Nellie Bly a autorka v nej počas cesty okolo sveta prináša pútavý pohľad na históriu, cestovanie a feminizmus.
Expedícia: Môj ľúbostný príbeh - Bea Uusma (Absynt, 2018)

Bea Uusma je švédska spisovateľka, ilustrátorka a lekárka. V polovici 90. rokov sa začala zaujímať o príbeh polárnej balónovej expedície z roku 1897, v rámci ktorej sa traja Švédi zo Štokholmu rozhodli preletieť balónom na ďaleký severný pól.
Ide o veľmi známu neúspešnú polárnu výpravu, o ktorej tragickom konci sa už viac ako sto rokov vedú dohady. Uusma vo svojom diele skúma, prečo sa to stalo, ide po stopách troch odvážlivcov, hľadá vysvetlenia ich márneho boja o prežitie.
Sama sa vydáva na polárnu cestu, hoci neznáša zimu a nemá ani dobrodružnú povahu. Jej príbeh je podaný sviežim, moderným a krásnym spôsobom.
Od slackline k tiché radosti - Anna Hanuš Kuchařová (Jota, 2020)

Toto nie je iba cestovateľská kniha a nie je to ani kniha iba o športe.
Je to kombinácia, ktorá v sebe skrýva aj vášeň jednej ženy oslnenej chvením tenkého lana pod jej nohami a adrenalínom z toho, že pod ňou zíva kilometer prázdnoty.
Anna Hanuš Kuchařová bola kedysi architektka, no potom ju uchvátil slackline, teda chodenie po lane.
Vyskúšala si ho na štyroch kontinentoch a v knihe rozpráva o tom, ako mení jej vnútorné nastavenie a čoho všetkého je schopné ľudské telo aj myseľ.
Okolo sveta - Martin Navrátil (Ultimo Press, 2019)

Podtitul tejto knihy znie "Zážitky profesionálneho cestovateľa". Martin je cestovateľom na plný úväzok a vo svojom prvom cestopisnom výbere ponúka zmes plnú humorných aj dramatických situácií z rôznych končín sveta.
Precestoval exotiku skrz-naskrz, nech už si pod týmto slovom predstavíte Indiu, alebo Japonsko, ale tiež Antarktídu či Severnú Kóreu. Autor svoje skúsenosti podáva veľmi pútavo a niekedy až neuveriteľne.
Ako vyzerala jeho cesta do Afganistanu či Pakistanu? Čo zažil na legendárnej Transsibírskej magistrále a ako prežil prechod v extrémnych teplotných podmienkach cez Čukotku? Knihu dopĺňajú aj fotografie z miest, ktoré navštívil, čitateľom tak ešte viac priblíži vzdialené krajiny.
26 dní stopom po Nórsku - Radka Cachovanová (2019)

Za necelý mesiac precestovali dve Slovenky krásnu severskú krajinu stopom a vznikol z toho prvý slovenský ilustrovaný cestopis.
Predstavuje príbeh dvoch dievčat, ktoré prešli 2000 kilometrov po Nórsku, spali v stane, prekonávali búrky aj horúčavy, videli nekonečné tundrové pláne, hlboké fjordy, brezové lesíky a ešte omnoho viac.
Ich denníček môže byť inšpiráciou pre ľudí, ktorí by radi spoznali Nórsko netradičným spôsobom, ale dosiaľ sa na to neodvážili.
Povedal mi veštec - Tiziano Terziani (Absynt, 2019)

"Rok 1993 bol jedným z najzaujímavejších v mojom živote," povedal taliansky reportér Tiziano Terziani. Hongkonský veštec mu práve pre tento rok predpovedal smrť, ak nasadne do lietadla.
Terziani sa teda rozhodol lietaniu vyhnúť a cestovať starosvetským spôsobom - pešo, loďou, autobusom či vlakom po Ázii.
Výsledkom je unikátna reportážna kniha, v ktorej sa autor snaží v Barme, Thajsku, Laose, Kambodži, Vietname, Číne či Mongolsku nájsť miestnych veštcov, jasnovidcov a šamanov, aby porozumel dávnym zvykom a pochopil pomery v jednotlivých krajinách.
Vitajte v raji. Reportáž o turistickom priemysle - Jennie Dielemans (Absynt, 2016)

Aj turizmus má svoju odvrátenú stránku. Vitajte v raji o nej priamo a drsne hovorí.
Dej sa odohráva v rôznych krajinách (Malorka, Mexiko, Vietnam či Thajsko) a na rôznych svetadieloch, aby jeho autorka poukázala na to, čo všetko môže spôsobovať ľudská túžba po dobrodružstve - poškodzovanie miest, vykorisťovanie, znečisťovanie životného prostredia, ničenie prírodných zdrojov či prostitúcia.
Viacerí recenzenti text označili za oči otvárajúci, hoci nie veľmi príjemný a ľahký. Môže však dodať iný rozmer premýšľaniu nad tým, kam sa najbližšie vyberiete na dovolenku.