Dôvodov, prečo sa vyhýbame negatívnym pocitom a myšlienkam, je mnoho. Dôležitý je vplyv sociálnych sietí, ktoré nám neustále pripomínajú, že život by mal byť príjemný a fotogenický.
Svoju úlohu zohráva priveľmi ochraňujúca výchova, povrchné vzťahy, a v neposlednom rade je tu aj motivačná literatúra zameraná výhradne na šťastie, úspech a pozitívne myšlienky.
Mnohí ľudia preto majú predstavu, že odstrániť negativitu je správne a potrebné. Je to však naozaj tak?
Negatívne pocity zvyšujú naše šance prežiť

Na prvý pohľad môže ísť o logickú tendenciu. Negatívne pocity, myšlienky a zážitky sú nepríjemné a takým veciam by sme sa mali vyhýbať.
Tá istá logika a životné skúsenosti nám však vravia, že bez negatívnych skúseností by sme sotva vedeli oceniť a vychutnať
si dobré veci.
Význam negatívnych pocitov a zážitkov nespočíva len v tom, aby sme vedeli odlíšiť dobré časy od zlých. Negatívne emócie majú aj evolučný účel. Povzbudzujú nás, aby sme konali spôsobom, ktorý zvyšuje naše šance na prežitie, pomáhajú nám rásť a rozvíjať sa.
Ak sa teda cielene snažíme obklopovať len pozitívnymi vecami, chceme mať iba pozitívne myšlienky, nečelíme nepríjemnostiam a snažíme sa pred nimi uniknúť, ochudobňujeme sa.