SME

Prečo platiť dane, keď nemôžem ísť voliť, pýtala sa Lucy Stoneová

Rozhodla sa, že ju nik nebude obmedzovať.

Lucy StoneováLucy Stoneová (Zdroj: Wikimedia Commons)

V roku 1837 adresoval aktivista William Lloyd Garrison Kongresu Spojených štátov rozsiahlu petíciu, v ktorej tisíce ľudí požadovali zrušenie otroctva. Členovia Kongresu však po preštudovaní dokumentu usúdili, že váha všetkých podpisov nie je rovnaká. Petíciu totiž podpísali aj ženy.

V tom istom roku sestry Angelina a Sarah Grimkéové vystúpili pred publikum, v ktorom sedeli muži aj ženy. Podľa vtedajších zvyklostí sa však zmiešanému publiku mohli prihovárať len muži a ak verejne rečnili ženy, smeli tak robiť len v uzavretej, ženskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Predstaviteľov kongregačných cirkví správanie sestier Grimkéových natoľko pobúrilo, že veriacim adresovali pastiersky list, v ktorom verejne vystupujúce ženy odsúdili.

Tieto udalosti, ako aj viaceré osobne prežité nespravodlivosti priviedli v tom čase len osemnásťročnú Lucy Stoneovú k pevnému rozhodnutiu: Nenechá sa zastaviť, zastrašiť ani obmedzovať. Dosiahne najvyššie možné vzdelanie, bude verejne vystupovať, hovoriť a bojovať za práva žien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ženy bez práv a bez peňazí

Súvisiaci článok Vlastnili ju štyria otrokári. Poslednému utiekla a stala sa slávnou rečníčkou Čítajte 

Stoneová bola jednou z prvých amerických žien s univerzitným vzdelaním, vynikajúca rečníčka a aktivistka.

Nebála sa protestovať a štrajkovať proti nespravodlivej mzde, svojmu manželovi pri sobáši odmietla sľúbiť poslušnosť a ponechala si svoje priezvisko.

Bez odhodlania a húževnatosti Lucy Stoneovej by boj za volebné právo žien prebiehal výrazne komplikovanejšie aj napriek tomu, že sa v istom momente odklonila od hlavného amerického feministického prúdu.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od väčšiny vtedajších aktivistov a aktivistiek sa nechválila svojimi úspechmi, nikdy nespísala svoje pamäti a možno aj preto dnes patrí k významným, no prehliadaným ženám dejín.

Narodila sa v roku 1818 ako ôsma z deviatich detí farmára Francisa Stonea a jeho ženy Hannah vo West Brookfielde v štáte Massachusetts. Rodina nikdy netrpela hladom, no Lucy bola už v ranom veku svedkom a obeťou rôznych nespravodlivostí.

Rodinný rozpočet držal pevne v rukách otec a ak chcela matka kúpiť veci, ktoré považoval za nedôležité či márnivé, musela potajme predávať farmárske výrobky a tento príjem pred otcom tajiť.

Aj keď si Hannah uvedomovala, že prinajmenšom podľa zákona, ktorý dáva manželom kontrolu nad všetkým majetkom rodiny, kradne, povedala dcére, že na to má právo," uvádza v publikácii Lucy Stone: An Unapologetic Life historička Sally McMillenová.

SkryťVypnúť reklamu

Lucy tento morálny paradox vnímala veľmi citlivo a finančné postavenie žien v manželstve neskôr často kritizovala.

Ešte citlivejšie vnímala platovú nespravodlivosť. Podobne ako jej súrodenci, aj šestnásťročná Lucy začala vyučovať v okresných školách. Na rozdiel od svojich bratov však dostávala výrazne nižší plat a to aj vtedy, keď učila viac predmetov ako oni.

Stoneová sa síce sťažovala školskému výboru, no ten jej odkázal, že nič iné ako „ženskú mzdu“ jej ponúknuť nemôže.

Prečo platiť, keď nemôžem voliť?

Súvisiaci článok V Rakúsku jej hovorili tlstá Bertha, vo Švédsku jej udelili Nobelovu cenu Čítajte 

S podobnými situáciami bojovala aj neskôr. Stoneová túžila po univerzitnom vzdelaní, čo bolo v prvej polovici 19. storočia pre ženy takmer nemožné.

Prvou školou, ktorá poskytovala vysokoškolské vzdelanie mužom aj ženám, bola Oberlin College v štáte Ohio, na ktorú sa ako dvadsaťpäťročná zapísala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby mohla uhradiť náklady spojené so štúdiom, musela ďalej učiť. Školský poriadok však vyžadoval, aby študenti dávali len hodiny v domácom prostredí, ktoré sprostredkovala univerzita. Aj tá však ženám dávala výrazne nižší plat. V praxi to znamenalo, že Stoneová musela pracovať dvojnásobne viac, aby zarobila toľko ako jej menej skúsení kolegovia.

Podala teda sťažnosť. Na jej stranu sa postavili aj rodiny, v ktorých učila, a univerzita pod tlakom verejnosti napokon uznala Stoneovej a ostatným ženám rovnaký plat ako mužom.

O pätnásť rokov neskôr, už ako ostrieľaná aktivistka, poukázala zas na nespravodlivosť a dvojitý štandard pri platení daní. V roku 1858 odmietla zaplatiť daň z nehnuteľnosti za dom, ktorý v predchádzajúcom roku kúpila s manželom Henrym Blackwellom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako dôvod neochoty zaplatiť daň uviedla, že zdanenie majetku žien, ktoré nemajú možnosť volebného práva, je proti základným princípom Spojených štátov amerických.

Spolu s manželom podávali zákonodarcom rôzne petície, v ktorých upozorňovali na tento nesúlad a žiadali volebné právo pre ženy. Prípad mal veľkú publicitu a nasledovalo ho viacero žien. Iné zas prichádzali k volebným urnám s tým, že keď platia dane, majú mať právo aj na účasť vo voľbách.

Zbili ju, no hovorila ďalej

Súvisiaci článok Strávila desať dní v blázinci a napísala, ako sestry trápia pacientky Čítajte 

Zavedenia všeobecného volebného práva pre ženy sa síce Lucy Stoneová nedožila, no po celý život zaň vytrvalo bojovala.

Ako nadaná rečníčka vystupovala na mnohých zhromaždeniach a verejne hlásala myšlienky o potrebe slobody pre otrokov a ženy. To, čo dnes znie ako jednoduchá záležitosť, bolo v 19. storočí prejavom obrovskej odvahy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verejné vystupovanie žien spoločnosť neakceptovala, Stoneovú fyzicky napadli aj vylúčili z cirkvi. Napriek tomu sa nedala zastrašiť. Historička McMillenová na základe dobových záznamov uvádza, že jej prejavy boli mimoriadne.

Bez akejkoľvek zvukovej techniky dokázala zrozumiteľne rečniť pred 500 až 1000 členným davov, jej argumenty boli presvedčivé a pochopiteľné a prejavy emotívne.

Rečnenie však nebolo jediným spôsobom, ako ženám pootvárala brány k volebnému právu. V roku 1850 zvolala kongres Dohovoru o právach žien vo Worchesteri v štáte Massachusetts, prvý zo série významných stretnutí, na ktorých sa diskutovalo o postavení žien a detí, právach Afroameričanov a mnohých iných sociálnych témach.

Okrem toho s manželom založili a vydávali noviny Woman's Journal. Išlo o jedny z mála periodík, ktoré poskytovali priestor ženským témam a autorkám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predmanželská zmluva pre šťastné manželstvo

Súvisiaci článok Na medicínu ju prijali zo žartu a liečiť mala len prostitútky, ona založila vlastnú nemocnicu Čítajte 

Nemenej dôležitý je aj osobný život Lucy Stoneovej. Navzdory spoločenským a náboženským zvykom totiž dokazoval, že manželstvo nemusí byť podriadený zväzok.

Stoneová sa nikdy nechcela vydať, pretože si uvedomovala, že manželstvo pre ženu znamená absolútnu stratu slobody.

Tento názor mala aj v roku 1853, keď sa zoznámila s právnikom Henry Blackwellom. Blackwell pochádzal z úspešnej a vzdelanej rodiny, jeho sestra Elizabeth bola prvou ženou, ktorá vyštudovala medicínu.

Blackwell okrem vytrvalého dvorenia Lucy Stoneovú presvedčil, že napriek zákonom, ktoré ženu v manželstve znevýhodňujú, môže byť zväzok muža a ženy rovnocenný. Keď napokon Stoneová súhlasila so sobášom, vypracovali predmanželskú zmluvu, ktorá chránila tak jej majetok, ako aj osobné slobody a rešpektovala jej rozhodnutie kedy, ako často a či vôbec sa stane matkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stoneová zároveň odmietla prijať manželovo meno a počas obradu vynechala pasáž svadobného sľubu, v ktorom sa manželovi zaväzuje poslušnosťou.

Akokoľvek neromanticky mohli tieto úpravy pôsobiť, ich manželstvo bolo harmonické a láskyplné. V liste z roku 1855, ktorý si manželia vymenili po istej nehode, Stoneová píše: „Keď som čítala o tvojej záchrane, z mojich úst vyletelo vášnivé ˈ vďaka Bohuˈ . Až doteraz som nevedela, aký drahý a aký nenahraditeľný pre mňa si. Ale keď som premýšľala o tom, aký bezútešný by bol pre mňa život bez teba, koľko jeho slnečného svetla a jeho sily by s tebou pohaslo, pocítila som, ako veľmi ťa potrebujem. “

Ich manželstvo, z ktorého sa narodila dcéra Alice Stone Blackwellová, ukončila až jej smrť v roku 1893. Dcéra Alice pokračovala v diele svojej matky, patrila medzi významné sufražetky a bola bojovníčkou za volebné právo žien. Na rozdiel od svojej matky sa ho dožila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento článok bol pripravený ako súčasť osláv 100. výročia udelenia volebného práva ženám na našom území aj v USA. Je súčasťou projektu denníka SME podporovaného Veľvyslanectvom USA na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 941
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 796
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 388
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 238
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 115
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 502
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


6
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


10
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 104
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 226
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 884
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 301
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 750
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu