SME

Horný Zemplín: Po stopách Warhola, rusínskej histórie aj vojen

Atrakciami regiónu vás v lete prevezie špeciálny turistický autobus.

Drevený chrám v BodružaliDrevený chrám v Bodružali (Zdroj: Dukla Destination)

Asi najznámejším mestom regiónu Horný Zemplín sú Medzilaborce. Mesto preslávil jeho rodák, kráľ pop-artu, Andy Warhol, ktorého múzeum tu bolo ako prvé na svete venované jeho osobnosti.

Múzeum má tri stále expozície pozostávajúce z diel Andyho, jeho staršieho brata Paula a synovca Jamesa. Súčasťou expozícií z umelcovho života je aj košeľa, v ktorej bol Warhol pokrstený, slnečné okuliare, fotoaparát a aj majstrov legendárny magnetofón.

Okrem Warholových diel tu nájdete aj diela iných súčasných domácich a zahraničných umelcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najstaršie aj najkontroverznejšie diela Warhola

Súvisiaci článok Krásy slovenského východu: Kde sa ťažil opál a kde nájdete najviac hviezd na oblohe? Čítajte 

Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála výstava Warholových diel, zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia, a to prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí.

K najstarším patria dve serigrafie Campbellových polievok z roku 1969. K najvýznamnejším patria portfóliá desiatich najznámejších Židov 20. storočia a Ladies and Gentlemen.

Medzi najkontroverznejšie patria sieťotlače Kladivo a Kosák či Červený Lenin.

V múzeu sa návštevníci môžu stretnúť s Mickom Jaggerom, herečkou Ingrid Bergmanovou či s americkým prezidentom Roosveltom v popartovom Warholovom spracovaní.

Z Medzilaboriec sa v tejto sezóne môžete odviezť novým turistickým autobusom aj ďalej naprieč atrakciami Horného Zemplína. Spoj premáva každý piatok, sobotu a nedeľu v termíne od 3. júla do 6. septembra 2020.

SkryťVypnúť reklamu

Pasažieri počas jazdy, ktorá stojí 3 eurá, navštívia unikátne pamiatky Prešovského kraja, napríklad Monastyr v Krásnom Brode, viaceré drevené chrámy, aj mesto Svidník s jeho vojenským múzeom, skanzenom a ďalšie atrakcie.

Monastyr Krásny Brod

Kúsok od Medzilaboriec sa nachádza obec Krásny Brod s jedným z najstarších monastierov – kláštorov východného obradu na Slovensku, prezývaným aj ako „rusnácky Devín“. Bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa údajne zázračne vyliečil slepý pútnik Michal Spalinský.

Kláštor zasvätený Svätému Duchovi sa tak stal miestom, kde sa ľudia chodili liečiť a aj sa stretávať na jarmokoch.

V minulosti ho niekoľkokrát zničili, ale vždy nanovo vybudovali. Počas I. svetovej vojny bol zasiahnutý granátmi a odvtedy je v ruinách. Rehoľa baziliánov však blízko neho vystavala nový kláštor, ktorý posvätili v júni 2002. Odvtedy sa tu raz ročne konajú aj Odpustové slávnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Svidník

Súvisiaci článok Liptov na bicykli: Sever Slovenska láka aj cyklistov Čítajte 

Mesto a jeho okolie s pestrou a mnohotvárnou prírodou ponúka návštevníkom veľa možností na oddych, šport, turistiku a rekreáciu.

Je aj centrom podduklianskeho regiónu, ktorý je spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku.

V meste a jeho okolí budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste niekdajších bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu. Navštíviť tu môžete Vojenské historické múzeum.

Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V susednom parku čaká návštevníkov externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. Za návštevu stojí aj skanzen Múzea ukrajinskej kultúry. Na ploche 11 hektárov sa tu nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, ako chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma aj drevený kostolík - cerkev.

Táto národopisná expozícia v prírode vám podá ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulosti.

Dukla

Súvisiaci článok Trnavu môžete spoznať na bicykli aj pešo. Pripravené sú špeciálne prehliadky Čítajte 

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk.

Tá sa odohrala na jeseň v roku 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60-tisíc sovietskych a československých vojakov.

Pamätník vysoký 28 metrov je zakomponovaný do vojenského cintorína, cez ktorý vedie kolonáda s bronzovými tabuľami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod otvoreným nebom. Bývalé bojisko možno uvidieť aj z výšky takmer 50 metrov vysokej vyhliadkovej veže.

Interiérové priestory veže sú doplnené umeleckými sochárskymi dielami, umeleckou figurálnou drevenou kompozíciou a taktiež aj expozičnou miestnosťou, v ktorej majú návštevníci možnosť zhliadnuť dobové fotografie, nálezy z bojiska a aj exponáty ťažkej bojovej techniky.

V areáli múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rôznej ťažkej bojovej techniky z 2. svetovej vojny. Okrem toho si môžete po ceste v lese nad obcou Vyšný Komárnik prehliadnuť zrekonštruované bunkre, tzv. zemľanky, v ktorých bol v roku 1944 umiestnený štáb a veliteľstvo 3. československej brigády. Zaujímavou zastávkou je aj vojnový cintorín v obci Hunkovce, na ktorom je pochovaných 3 100 nemeckých vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Údolie smrti

Medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná severne od Svidníka je v teréne rozmiestnená tanková technika znázorňujúca tankovú rotu v útoku. Symbolizuje ju viacero tankov pripomínajúcich tankové boje, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944.

V minulom roku tu obyvatelia Kružlovej postavili zhruba 10-metrový nápis ÚDOLIE SMRTI, ktorý sa zaraďuje k najväčším na Slovensku. Táto turistická atrakcia má rozmery zhruba 998 × 290 centimetrov a podobá sa na slávny nápis Hollywood v Spojených štátoch, aj keď nesie úplne iný význam.

Drevené chrámy

V regióne budete mať možnosť spoznať aj unikátne sakrálne chrámy - cerkvy, ktoré sú ukážkou zručnosti majstrov prevažne z východoslovenského regiónu. Patrí k nim napríklad Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Miroli z roku 1710, ktorý pod Duklou prežil obe svetové vojny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zaujímavosťou je „minimúzeum“ vo vstupnej časti chrámu, kde sa nachádzajú ručne kované klince, súbor vzácnych kníh zo 17. a 18. storočia s ručnými dobovými zápismi a obraz Krista v hrobe, ktorý bol objavený pri oprave oltára. Tunajší ikonostas je národnou kultúrnou pamiatkou a je charakteristický svojou pestrosťou farieb.

Ďalší drevený chrám sv. Mikuláša z roku 1658 v obci Bodružal je jeden z najstarších a najkrajších drevených chrámov na Slovensku. V roku 2008 bol spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolíkmi zo slovenských Karpát zapísaný do Zoznamu UNESCO.

Exteriér je ovplyvnený byzantským sakrálnym umením.

Ďalším dreveným chrámom, ktorý je zapísaný na Zozname UNESCO, je gréckokatolícky chrám sv. Michala v Ladomírovej. Patrí medzi naše najreprezentatívnejšie chrámy východného obradu a bol postavený v roku 1742 bez použitia jediného kovového klinca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V jeho interiéri môžete obdivovať krásny byzantský ikonostas s vyobrazeniami mnohých svätcov, ktorý spolu s oltárom z polovice 18. storočia patrí medzi národné kultúrne pamiatky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu