V roku 2008 upiekla tehotná Jenna Myers-Karvunidisová dve torty – jednu s modrou a druhú s ružovou náplňou, nakúpila balóny a oznámila blízkym, že pripravuje párty.
Rozhodla sa, že na nej svojej rodine, málo nadšenej z jej tehotenstva, odhalí pomocou farby rozkrojenej torty pohlavie svojho budúceho dieťaťa.
Netušila pritom, že v tej chvíli vytvorí fenomén, ktorý nadchne tisíce rodičov na svete a bude známy ako „gender-reveal parties“, teda večierky, na ktorých rodičia v očakávaní zisťujú, či sa im narodí chlapec, alebo príde na svet dievča.
O tejto udalosti napísala Karvunidisová aj na svoj blog, ktorý sa stal pred vyše dekádou virálnym, prevzal ho aj americký magazín určený pre budúce matky a napokon sa rozšíril najprv po USA a neskôr aj do Európy a Austrálie.
Aligátor, požiare aj smrť

Jednoduchý nápad splodil nový druh mainstreamu a biznisu – eventové agentúry dnes najmä v zahraničí ponúkajú organizovanie takýchto párty v plnej pompe a rodičia na ne neraz minú veľké peniaze.
Známe sú napríklad aj celebritné „gender reveal parties“, ktoré sú často veľkolepými a extravagantnými oslavami.
Okrem nich však internet obleteli aj prípady, keď sa to rodičom vymklo z rúk.
Niektorí v snahe byť originálnejší ako všetci pred nimi sa neštítia využiť aj nebezpečné metódy. Zabudnite na modro-ružové balóny či torty. Zahraničné médiá napríklad zachytili video otca, ktorý na odhalenie pohlavia svojho dieťaťa využil živého aligátora.
V nešťastnejších prípadoch končia „gender reveal parties“ tragickými nehodami.
Koncom minulého roka napríklad zomrela 66-ročná žena po explózii podomácky vyrobeného zariadenia, ktoré okrem farebného prášku na označenie pohlavia dieťaťa obsahovalo aj pušný prach. Americká stanica ABC News informovala, že ju do hlavy zasiahol šrapnel, ktorý ju na mieste zabil.