Stovky kilometrov cyklistických trás uprostred nádhernej prírody robia z Liptova ozajstný cyklistický raj, kde si príde na svoje naozaj každý. K dispozícii sú tu trasy pre horské aj cestné bicykle, pre rodiny s deťmi, ale aj pre tých, ktorí majú radi adrenalín. Viaceré z liptovských cyklotrás majú vysoké prevýšenie a vyžadujú si väčšiu fyzickú námahu, preto si tu možno pomôcť elektrobicyklami.
Môžete si priniesť vlastné, no k dispozícii sú aj cyklopožičovne, kde si ich môžete požičať aj na celý čas svojho pobytu a vybrať sa s nimi na viacdňové potulky krásami liptovskej prírody.
Existujúca sieť elektronabíjacích staníc je aktuálne rozšírená o ďalších desať a v priebehu leta pribudne ešte ďalších šesť. Lokality sa vyberali tak, aby si popri nabíjaní e-bikov dobili energiu aj cyklisti. Väčšina z nich sa nachádza v blízkosti obľúbených gastronomických prevádzok.
Okrem nabíjačky tu cyklisti nájdu aj vzduchový kompresor či náradie na prípadné opravy bicykla. Inšpirácie na cyklotrasy nájdu cyklisti v mapách, na webovej stránke Visitliptov.sk a takisto v mobilnej aplikácii Liptov. Niektoré z nich spolu s atrakciami vám predstavíme aj my.
Singletrail a Cyklokorytnička

V oblasti Sidorova neďaleko Ružomberka sa od minulého roka nachádza jednosmerná trasa, zhruba deväť kilometrov dlhý singletrail Rozprávkové enduro. Je určený pre všetkých aktívne ladených vyznávačov horskej cyklistiky, ktorí majú radi terénne nerovnosti, jazdu pomedzi stromy a sem-tam aj nejaký ten skok.
Zabavia sa tu aj rodiny s väčšími deťmi, ideálne od 14 rokov s dobrou kondíciou. Trasa má veľmi mierny sklon a šírku zhruba jeden meter.
Jednou z výhod singletrailu je jeho pomerne jednoduchá dostupnosť z viacerých turistami obľúbených a vyhľadávaných miest. Na trasu sa dá pripojiť priamo z centra Ružomberka, ale aj z turistickej lokality Hrabovo, prípadne z Čutkovskej doliny.
Z okrajovej časti Ružomberka, zo Šoltésovej ulice sa môžete vybrať aj na pohodovú 23 kilometrov dlhú trasu zvanú Cyklokorytnička, ktorá kopíruje bývalú úzkokoľajovú železnicu. Tá sa končí až v Kúpeľoch Korytnica. Cesta vedie zákutiami Revúckej doliny, kde sú osadené aj infopanely, na ktorých sa dozviete o histórii a význame tejto železnice. Svojím jednoduchým terénom je určená práve pre rodiny s deťmi.

Vlkolínec – Pribylina

Z rovnakej lokality sa môžete vybrať aj na jednu z najdlhších náučných cyklistických trás na Slovensku, ktorá vedie z malebnej dedinky Vlkolínec pri Ružomberku, zapísanej na zozname UNESCO, do Pribyliny.
Spája všetky najvýznamnejšie turistické centrá, atrakcie a zaujímavosti regiónu. Prechádza mestom Ružomberok, pokračuje cez Liptovskú Štiavnicu do Partizánskej Ľupče.
V tomto najstaršom baníckom meste Liptova si môžete spraviť prestávku a obdivovať zachované námestie obklopené historickými budovami, ktoré dýcha jedinečnou atmosférou.
Trasa ďalej pokračuje do Laziska a pretína Demänovskú dolinu, kde si určite nájdite čas na návštevu Demänovskej jaskyne slobody či Demänovskej ľadovej jaskyne, ktoré patria k najkrajším a najvyhľadávanejším jaskyniam na Slovensku. Následne pokračujte v jazde v smere do Ploštína, cez Iľanovo, Závažnú Porubu, do Liptovského Jána, cez Liptovský Hrádok.
Tu by ste si rozhodne nemali dať ujsť návštevu tamojšieho hradu. Po poslednej rekonštrukcii máte možnosť vidieť kompletné nádvorie aj s interiérom. Z Hrádku vedie trasa po hrádzi rieky Belá smerom na Liptovský Peter do Vavrišova. Pri trase sa nachádza aj rozhľadňa, z ktorej si môžete vychutnať krásne výhľady na Tatry a okolie.

Z Vavrišova trasa pokračuje do Pribyliny, prechádza obcou a končí sa pri vstupe do skanzenu - Múzea liptovskej dediny, ktoré určite stojí za návštevu. Je ukážkovým príkladom ako a kde žili kedysi rôzne spoločenské vrstvy liptovského obyvateľstva, od zrubových domčekov chudobných želiarov až po kúriu bohatých zemanov.
V areáli aktuálne začal po 40 rokoch premávať aj historický vláčik. Počas prázdnin bude jazdiť v každý piatok, sobotu a nedeľu. Návštevníkov múzea odvezie od expozície ľudovej architektúry k depu železničky, kde je pre verejnosť prístupná zbierka pôvodných vozidiel.
Za lístok sa neplatí extra poplatok, jazda je v cene vstupného do areálu a ideálne je si lístok na jazdu vopred rezervovať na stránke skanzenu Pribylina.
Okolo Liptovskej Mary

Ďalší zaujímavý okruh vedie okolo najväčšej vodnej nádrže na Slovensku. Začína sa aj končí v Liptovskom Mikuláši, no na trasu sa dá pripojiť hocikde. Vedie buď po menej frekventovaných cestách druhej a tretej triedy a aj cez poľné nespevnené cesty.
Budete na nej spoznávať viaceré liptovské obce ako Bobrovník, Liptovský Trnovec, Lazisko, Pavčinu Lehotu, Ploštín, Prosiek a užívať si výhľady na Tatry aj na hladinu Liptovskej Mary. Vedie aj popri známych liptovských akvaparkoch, v ktorých si môžete užiť relax aj vodnú zábavu.

Tatralandia v Liptovskom Mikuláši ponúka množstvo toboganov a bazénov s čírou, termálnou aj slanou morskou vodou a tropické teploty za každého počasia. Termálnym srdcom regiónu je Bešeňová, ktorá okrem termálnych vôd láka aj na morské vlny a zábavu na šmykľavkách aj v umelej rieke.
Obe zariadenia aj v súčasnej situácii dôkladne dodržiavajú nariadenia hygienikov a pravidelne dezinfikujú plochy a priestory. Odporúča sa dodržiavať odstup medzi jednotlivcami alebo členmi skupín či domácností najmenej dva metre.
Na trase sa môžete ďalej zastaviť medzi Bobrovníkom a Vlachmi v keltskom múzeu Archeoskanzen Havránok, kde si počas prechádzky môžete prezrieť pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou.
Archeologické múzeum v prírode tvoria aj zrubový dvorec, obetiská či nástroje a rôzne historické predmety. Na trase sa nachádza aj niekoľko lokalít, kde sa môžete osviežiť vo vodách Liptovskej Mary.
Nachádza sa tu aj niekoľko gastronomických prevádzok, kde sa môžete posilniť nielen špecialitami tradičnej liptovskej kuchyne. V zátoke v Liptovskej Sielnici si môžete najnovšie vyskúšať aj padleboarding. Ide o pádlovanie na vode, na doske a v stoji. Tento šport je vhodný pre celú rodinu a všetky vekové kategórie. Vďaka jednoduchosti si ho rýchlo osvojíte, pri jeho vykonávaní sa zapoja do pohybu svaly celého tela a pritom sa aj opálite.
Cez Chočské vrchy
Tí zdatnejší si môžu vyskúšať cyklotrasu, ktorá vedie z Kvačian cez Bukovinu, Malatinu, Malé Borové, Oblazy až späť do Kvačian. Má dĺžku zhruba 35 kilometrov a je vhodná pre MTB a trekingové bicykle. Trasa vedie popod lesy, cez lúky aj po starej asfaltovej ceste.
Na ceste medzi Prosiekom a Bukovinou sa nachádza krásna vyhliadka na celý Liptov. Trasa vedie aj cez dve známe liptovské doliny, Kvačiansku a Prosiecku. Krátka odbočka, ktorá rozhodne stojí zato, vás zavedie aj k unikátnym vodným mlynom na Oblazoch.
