Hemoroidné ochorenie patrí k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam 21. storočia a podľa štatistík postihuje až 75 percent ľudí vo veku od 25 rokov.
Pre postihnutého predstavuje psychický stres, spojený s bolesťou, obmedzením a celkovým vplyvom na kvalitu života, najmä v jeho pokročilejších štádiách. Napriek tomu ho ľudia dlho podceňujú a jeho riešenie stále odkladajú.
K lekárovi už v začiatkoch

„K nám väčšinou prídu ľudia, ktorí už majú vážnejšie ťažkosti. Ani nie preto, že by sa hanbili, ale skôr preto, že tento problém nepokladajú zo začiatku za závažný. Príznaky ochorenia v každodennom živote podceňujú so zdôvodneniami, že ide o následok dlhého sedenia alebo nedostatočného pitného režimu. Ide skôr o nevedomosť o ochorení a neinformovanosť o tom, kedy treba navštíviť lekára,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Soňa Ostrovská.
Prvé príznaky ochorenia sú mierne. „Môžu sa prejavovať len diskomfortom v oblasti konečníka alebo pocitom cudzieho telesa. Potom sa pridáva nepríjemné pálenie, svrbenie, jemné krvácanie, ktoré objavíme na toaletnom papieri. Väčšie krvácanie a mokvanie už privádza ľudí k lekárovi.“
Podľa skúseností odborníčky sa ľudia najskôr usilujú zmierniť príznaky samoliečbou prípravkami z lekárne a netušia, prečo je dôležité prísť k lekárovi už v počiatočných štádiách ochorenia a prečo sa aj o túto časť tela treba starať.
„Ľudia sa skôr obávajú rakoviny konečníka, ale aj následky hemoroidov môžu byť veľmi vážne. Na začiatku je len mierna bolesť, pridáva sa krvácanie, zápal, opuch, mokvanie, silná bolesť, trombóza, otvorené rany, ktoré sa ťažšie hoja, trvalé poruchy vyprázdňovania – až sem môže zájsť zanedbávanie či podceňovanie hemoroidného ochorenia,“ varuje lekárka.
Ako zmierniť príznaky hemoroidov režimovými opatreniami:
- Pite veľa vody, jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny na podporu mäkkej stolice.
- Udržujte si primeranú telesnú hmotnosť.
- Dlhé sedenie prerušujte prestávkami s pohybom.
- Vhodný je dostatočný a vhodne zvolený pohyb (napr. plávanie, turistika).
- Navštevujte toaletu vtedy, keď treba, vyprázdňovanie neodkladajte, aby nevznikla zápcha. Využívajte dostatočne jemný toaletný papier.
- Udržujte oblasť konečníka čistú.
- Používajte studené obklady, alebo vrecká s ľadom na zmiernenie svrbenia a bolesti.
Hemoroidy máme všetci, ale...

Aj v konečníku, tak ako v celom našom organizme, sa nachádzajú žilové pletence.
Hemoroidy sú teda normálne anatomické štruktúry. Aj tu však v súvislosti s vekom alebo rizikovými faktormi dochádza k degenerácii a ochabovaniu cievnych stien.
K žilovému ochoreniu označovanému ako hemoroidy prichádza vtedy, keď sa žily zväčšia a zapália. Príčin vzniku hemoroidného ochorenia je viacero.
„Patria k nim genetika, obezita, sedavý spôsob života, zlá životospráva. Objavujú sa u ľudí, ktorí často trpia hnačkami alebo chronickou zápchou. Z profesií sú pre dlhé sedenie ohrození šoféri a ľudia, ktorí zdvíhajú ťažké predmety.
Dva druhy hemoroidov
- Vonkajšie hemoroidy sú menej časté, nachádzajú sa pod pokožkou, v okolí análneho otvoru, vo forme malých mäkkých modrých uzlov. Často sú bolestivé a sprevádzajú ich opuchy, podráždenie a svrbenie.
- Vnútorné hemoroidy sú skryté vo vnútri konečníka, zväčša nebolia a veľa ľudí ani nevie, že ich má. Pri podráždení môžu krvácať. Vyskytujú sa častejšie a súvisia s nadmernou námahou pri vyprázdňovaní čreva, tvoria sa na stene konečníka približne 3 cm od análneho otvoru. Ojedinele môže dôjsť k ich vystúpeniu z konečníka, pokiaľ sú veľké. Prejavujú sa krvácaním jasnočervenej farby a tvorbou hlienu, bolestivosť sa dostavuje až v pokročilejších štádiách.
Hemoroidy sú aj častým problémom tehotných žien, môžu sa objaviť aj ako dôsledok pôrodu. Nezanedbateľným rizikovým faktorom je aj stres a emočné napätie. A napriek tomu, že športovci sa hýbu, aj tí často bojujú s hemoroidmi, napríklad pri cyklistike, fitnes, silových, vodných či jazdeckých športoch,“ konkretizuje príčiny ochorenia Soňa Ostrovská.
Medzi obvyklé príznaky patrí krv v stolici, svrbenie, pálenie, pocit vlhka a mokvanie, bolesť či skôr pocit tupého tlaku na začiatku, pri postupujúcom ochorení prolaps (vyčnievanie) hemoroidov.
Viete, že?
- Hemoroidy sa ľudovo označujú aj zlatá žila?
- Hemoroidy sú výlučne ľudskou záležitosťou a v zvieracej ríši sa vôbec nevyskytujú?
- Hemoroidy predstavujú vaskulárny komplex prítomný už od narodenia, ktorý pozostáva z veľkého množstva ciev, hladkého svalstva a spojivového tkaniva. Ak sa hemoroidné uzly zmenia, je zaznamenaný zápal alebo iná patologická zmena, vtedy už hovoríme o hemoroidoch ako o ochorení a diagnóze.
- Hemoroidmi trpia viac ženy ako muži, v pomere 4:1. U žien sa tieto ťažkosti častejšie vyskytujú aj v súvislosti s tehotenstvom.
- V Spojených štátoch Amerických sa hemoroidy, ako príčina návštevy u lekára prvého kontaktu, dostali v roku 2004 na prvé miesto a predpokladá sa, že ročne pre túto diagnózu navštívi lekára viac ako dva milióny pacientov.
- Mnohí pacienti však pred návštevou lekára uprednostňujú samoliečbu pomocou voľnopredajných liekov či zdravotníckych pomôcok.
Zdroj: STADA PHARMA Slovakia
Nesvedčí im ani leto
Leto, dovolenky, dlhé cestovanie, sedenie v aute či v iných dopravných prostriedkoch a v horúcom počasí, to všetko prináša rôzne zdravotné problémy, medzi nimi napríklad kŕčové žily alebo hemoroidové ochorenie.
Ako na stravu?
- Strava by mala byť pestrá, s dostatkom ovocia, zeleniny a vlákniny.
- Na obed nevynechávajte polievku, ktorá obsah žalúdka zriedi.
- Trávenie podporujú kyslo-mliečne výrobky.
- Nejedzte stravu spôsobujúcu plynatosť.
- Nejedzte veľké kusy jedla a nejedzte hltavo.
- Vyhýbajte sa pikantným jedlám.
- Pri príprave jedla preferujte šetrenejšie spôsoby úpravy potravín – varenie, dusenie, slabé pečenie.
- V pitnom režime sa vyhýbajte bublinkovým nápojom, nadmernému pitiu kávy a alkoholu.
Ak ním trpíte, počas dovolenky pri mori nezabudnite dodržiavať niekoľko zásad. Po kúpaní v slanej vode je z hľadiska prevencie možného zhoršenia stavu vhodná sprcha alebo minimálne opláchnutie konkrétnych partií tela.
Pred odchodom na pláž ako prevencia poslúži natretie oblasti konečníka ochrannou masťou, pri zhoršení stavu používanie čípkov, ktoré upokoja podráždený konečník.
V letných mesiacoch je základným pravidlom dostatočný pitný režim, vyhýbanie sa tučným a dráždivým jedlám, dostatok ovocia, zeleniny a vlákniny v strave.
Riešenie je tým jednoduchšie, čím skôr s ním začnete
Aj keď sa pri prežívaní tohto chúlostivého problému celá naša myseľ sústredí len na jeden bod tela, ten, o ktorom sa veľmi nahlas nehovorí, pri otvorenej a včasnej komunikácii s lekárom zistíme, že riešenia nie sú také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá.
„Hemoroidy sa dajú veľmi účinne liečiť režimovými opatreniami, konzervatívnou alebo chirurgickou liečbou,“ upresňuje všeobecná lekárka Soňa Ostrovská. Chirurgická liečba je aplikovaná pri vyšších štádiách ochorenia, v 3. až 4. štádiu, keď sú hemoroidy už veľké.
„Začiatočné štádiá sa dajú dobre zvládnuť konzervatívnou liečbou, ktorá môže byť lokálna alebo celková. Do tejto skupiny patria rôzne lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré obsahujú kombináciu liečiv a účinných látok, ktoré na jednej strane miernia bolesť a na strane druhej majú protizápalové účinky.“