Hemoroidné ochorenie patrí k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam 21. storočia a podľa štatistík postihuje až 75 percent ľudí vo veku od 25 rokov.
Pre postihnutého predstavuje psychický stres, spojený s bolesťou, obmedzením a celkovým vplyvom na kvalitu života, najmä v jeho pokročilejších štádiách. Napriek tomu ho ľudia dlho podceňujú a jeho riešenie stále odkladajú.
K lekárovi už v začiatkoch

„K nám väčšinou prídu ľudia, ktorí už majú vážnejšie ťažkosti. Ani nie preto, že by sa hanbili, ale skôr preto, že tento problém nepokladajú zo začiatku za závažný. Príznaky ochorenia v každodennom živote podceňujú so zdôvodneniami, že ide o následok dlhého sedenia alebo nedostatočného pitného režimu. Ide skôr o nevedomosť o ochorení a neinformovanosť o tom, kedy treba navštíviť lekára,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Soňa Ostrovská.
Prvé príznaky ochorenia sú mierne. „Môžu sa prejavovať len diskomfortom v oblasti konečníka alebo pocitom cudzieho telesa. Potom sa pridáva nepríjemné pálenie, svrbenie, jemné krvácanie, ktoré objavíme na toaletnom papieri. Väčšie krvácanie a mokvanie už privádza ľudí k lekárovi.“
Podľa skúseností odborníčky sa ľudia najskôr usilujú zmierniť príznaky samoliečbou prípravkami z lekárne a netušia, prečo je dôležité prísť k lekárovi už v počiatočných štádiách ochorenia a prečo sa aj o túto časť tela treba starať.