Pozdraviť sa s milou pani, ktorá predáva v pekárni na rohu. Prehodiť pár slov s kolegom, ktorý sa pred pár týždňami stal otcom. Vzájomne sa motivovať s ľuďmi, ktorých stretávate vo fitness centre.
Takéto a podobné interakcie prinášajú ľuďom výrazne viac uspokojenia a pocitu šťastia, ako si myslíte.
O tom, ako veľmi potrebujeme aj povrchné vzťahy a nenáročné kolegiálne priateľstvá, sa väčšina z nás mohla presvedčiť počas nútenej karantény.
Sociológovia a psychológovia sa pritom tomuto fenoménu venujú už dlho a viaceré vedecké zistenia poukazujú na to, že slabé sociálne väzby sú v niektorých oblastiach života dokonca dôležitejšie, ako dôverné priateľstvá a silné rodinné väzby.
Prácu nájdete skôr cez známych

V súvislosti so slabými sociálnymi väzbami sa najčastejšie vraví o pracovných vzťahoch.
Už začiatkom 70. rokov minulého storočia americký sociológ Mark Granovetter publikoval prelomovú prácu o sile slabých väzieb (The Strength of Weak Ties).
Vzťahy, ktoré zvykneme nazývať povrchnými priateľstvami alebo známosťami, majú podľa sociológa väčší vplyv na prenos informácií aj na vzájomné prepojenie medzi ľuďmi, čo je pri budovaní profesie kľúčové.
Z Granovetterovho výskumu vyplýva napríklad aj to, že väčšina pracovných zmien v našom živote sa udeje práve vďaka slabým väzbám.