Dvadsiate prvé storočie by sa zatiaľ dalo nazvať aj storočím profesionálneho rozvoja žien. Viac než kedysi sa dostávajú na vedúce pozície, rozbiehajú vlastný biznis, budujú si kariéru.
Úspešné a dobre zarábajúce ženy však predsa len nie sú ostrovčekmi samy osebe. Keď si však založia rodinu, rozbehnutá kariéra často naberá nový smer – k starostlivosti o deti a domácnosť.
Niektorí tento trend nazývajú aj „nový tradicionalizmus“, keď ženy ustúpia od svojich pracovných a sebarealizačných cieľov k „tradičným“ rolám. Výskumy pritom vidia vysvetlenie tohto obratu aj inde – okrem iného v tom, či majú podporu od partnera.
Ambiciózne ženy majú len dve možnosti

„Aj keď rodinné záujmy sú na poprednom mieste, nie sú hlavným dôvodom rozhodnutí väčšiny žien. Prvoradú úlohu zohrávajú pracovné faktory a dôležitú sekundárnu úlohu zase vlastnosti ich manželských partnerov,“ vysvetľujú výskumníčky Pamela Stonová a Meg Lovejoyová vo svojej štúdii o „voľbe“ zostať doma.
Dve tretiny žien uviedli ako kľúčový faktor pri rozhodovaní, či opustia rozbehnutú kariéru, svojich manželov.
Hoci ich väčšina opisovala ako podporujúcich, zároveň sa museli zmieriť s tým, že títo podporujúci manželia odmietali vypĺňať „rodičovské vákuum“, prispôsobiť kariére ženy svoj vlastný režim a vo zvýšenej miere sa podieľať na starostlivosti o rodinu.
V opačnom garde je pritom často opačná aj prax – od muža, ktorý si buduje kariéru, sa iba málokedy vyžaduje, aby sa rovnakým dielom ako žena venoval starostlivosti o deti a domácnosť.