V deň, keď budú poslanci a poslankyne v slovenskom parlamente prerokúvať štyri legislatívne návrhy na sprísnenie interrupcií, vyjdú do ulíc ženy s varechami.
V Bratislave, Liptovskom Mikuláši, Banskej Bystrici, Košiciach, Prahe a Manchestri sa budú siedmeho júla konať pochody a protesty ako reakcia na snahu okliešťovať zákonmi reprodukčné práva žien.
Pod názvom "Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv" chcú organizátorky politikom a političkám odkázať, že si nenechajú siahať "na práva a ľudskú dôstojnosť."
"Nebudeme ticho, keď sa nás pod rúškom podpory usilujú kontrolovať. Nebudeme ticho, keď z nás robia nástroj populačnej politiky," hlásajú organizátorky.
Za protestnými akciami stoja organizácie Aspekt a Možnosť voľby a iniciatíva Povstanie pokračuje.
Za starostlivosť zákazy a obmedzenia

Do ulíc sa ženy chystajú vyjsť s varechami, hrncami a metlami. Tie majú byť symbolom ich starostlivosti, no tiež nimi chcú ukázať, že miesto žien nie je iba v kuchyni.
"Varechu mnoho ľudí považuje za nástroj pre ženy, lebo varenie vnímajú ako 'ženskú' prácu. Varecha sa môže zdať ako symbol submisívnosti a úslužnosti. Lenže varecha je nedocenená. Tak ako starostlivosť," približujú organizátorky v opise facebookovej udalosti.
"Počas pandémie ženy spoločnosť oceňovala za to, že boli v prvej línii v starostlivosti, a teraz dostanú 'za odmenu' návrhy zákonov, ktoré sú okrem iného v rozpore so všetkými medzinárodnými ľudskoprávnymi zmluvami, ktorými je Slovensko viazané," hovorí pre SME Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.
Parlament im podľa nej svojimi pokusmi sťažiť prístup k interrupciám dáva najavo, že ženy "nie sú schopné a oprávnené rozhodovať o svojom tele a živote, že sú potenciálne vrahyne a že na nich nezáleží."
Podľa Mesochoritisovej sa však vnímanie tejto témy v spoločnosti posunulo. "Myslím si, že situácia v spoločnosti sa zmenila, ženy takýto zásah vnímajú citlivejšie, mnohé nám vyjadrili podporu a snahu zorganizovať takéto pochody aj v ďalších mestách," približuje.
Pomoc ženám? Cynizmus
Mesochoritisová dúfa, že protesty tvorcov a tvorkyne politík upozornia, že ich návrhy sú pre ženy škodlivé a nebezpečné.
"V žiadnom prípade nepovedú k zníženiu počtu interrupcií a ani neposkytnú ženám podporu a ochranu, ako sa snažia niektoré ich predkladateľky a predkladatelia tvrdiť verejnosti. Naopak, navrhované zmeny môžu zhoršiť životnú situáciu najviac ohrozených skupín žien," vysvetľuje Mesochoritisová.
Návrh zákona OĽaNO
- povinná čakacia doba na interrupciu sa má posunúť zo 48 na 96 hodín,
- interrupciu zo zdravotných dôvodov by mali preukázať dve nezávislé lekárske správy,
- zakazuje reklamu na výkon umelého ukončenia tehotenstva, na tovary poskytované alebo ponúkané na tieto účely a na zariadenia, organizácie alebo osoby, ktoré ho vykonávajú,
- povinnosť uviesť dôvod pre interrupciu spolu s informáciami o situácii v domácnosti aj o používaní antikoncepcie pred otehotnením,
- rozdelenie už existujúcej jednorazovej štátnej sociálnej dávku na dve časti.
Špecificky o zákone z dielne OĽaNO dodáva, že nazývať ho pomocou ženám je cynizmom.
"Niektorým ženám totiž úplne znemožní prístup k interrupciám pre obštrukcie, ktoré so sebou prináša - napríklad predĺženú lehotu zo 48 na 96 hodín, potrebu dvoch nezávislých lekárskych správ alebo zákaz reklamy, čo de facto znamená, že ženám bude sťažený prístup dostať sa k informáciám o umelom prerušení tehotenstva," hovorí.
Zvyšné zákony podľa nej v parlamente neprejdú, najmä preto, že sú veľmi prísne a interrupcie zakazujú úplne.
Organizácia Možnosť voľby vypracovala aj detailnú analýzu všetkých štyroch predkladaných návrhov zákona, ktoré si poslanci a poslankyne pripravili na júlovú schôdzu parlamentu.
Píše sa v nej, že "kozmetické" úpravy v sociálnych zákonoch slúžia len na zakrytie toho, že podstatou návrhu je vytvoriť zásadné prekážky v prístupe žien k bezpečným interrupciám a obmedziť ich reprodukčné a iné ľudské práva.
Analýza argumentuje tým, že navrhované zmeny môžu ešte viac zhoršiť životnú situáciu najviac ohrozených skupín žien, a to najmä "žien žijúcich v chudobe alebo na hranici chudoby, matiek samoživiteliek, žien z odľahlých oblastí a žien zažívajúcich násilie."