Materská pre otcov sa osvedčila a je čoraz príťažlivejšia pre mnohých mužov. Podľa najnovšieho výskumu Inštitútu finančnej politiky na ňu odchádza už každý štvrtý z nich.
Atraktívnejšia je najmä od roku 2011, keď sa zmenila legislatíva, ktorá upravila podmienky poberania materskej otcom. Od zavedenia týchto zmien sa počet mužov na rodičovskej dovolenke poberajúcich materskú každý rok v priemere zdvojnásobil.
Kým v roku 2018 ju poberalo takmer 10-tisíc otcov, len za prvý polrok roku 2019 si nárok na materskú uplatnilo už 6,5-tisíca z nich. Štatistiky ukazujú, že od zavedenia zmien spred deviatich rokov sa otcovia starali dokopy o takmer 26-tisíc detí.
Rastie povedomie, rastú počty mužov

Inštitút finančnej politiky informuje, že vďaka týmto zmenám sa matky môžu vrátiť na trh práce oveľa skôr, čo môže podľa odborníkov posilniť postavenie žien na trhu práce, a prispieť k vyrovnávaniu nerovností v deľbe platenej a neplatenej práce matiek a otcov.
Polovica všetkých matiek obvykle začne pracovať až 33 mesiacov po pôrode, ak však išiel na materskú aj otec, polovica matiek začala pracovať už o osem mesiacov skôr.
Inštitút, ktorý patrí pod Ministerstvo financií SR, uvádza, že ak otcovia popri materskej aj pracujú, nástup matiek do práce sa odsúva.
Príčinou, prečo počty otcov na materskej rastú, môže byť rast materského v pomere k predošlému príjmu a postupne rastúce povedomie o možnosti ísť na materskú. Od roku 2019 tiež môžu ísť na materskú obaja rodičia súčasne, ak majú viac než jedno dieťa vo veku do troch rokov, čo je ďalšou motiváciou mužov k tomuto kroku.
Pravdepodobnosť, že muž pôjde na materskú, sa zvyšuje aj so vzdelaním matiek a otcov, pri vyššom zárobku žien a tiež vtedy, ak je jeden z rodičov samostatne zárobkovo činnou osobou (SZČO).
Prečo by otcovia mali chodiť na materskú

"Slovenská materská pre otcov patrí k najštedrejším politikám svojho druhu na svete," píše v zhrnutí výskumu Zuzana Dančíková, jeho autorka.
Jedným z dôvodov, prečo by mali aj slovenskí otcovia chodiť na materskú, je podľa nej zlepšenie postavenia žien na pracovnom trhu.
Zatiaľ čo v roku 2019 dosiahla zamestnanosť mužov vo veku 20 až 64 rokov 80 percent, zamestnanosť žien bola iba 67 percent.
"Jednou z príčin je nízka zamestnanosť žien s malými deťmi. K tej prispievajú aj dlhé materské a rodičovské dovolenky, na ktoré chodia väčšinou matky," vysvetľuje Dančíková.
Nižšie dôchodky
Dlhé materské a rodičovské dovolenky vedú k nižším dôchodkom. Dôvodom je, že štát počas materskej a rodičovskej dovolenky za rodičov platí do dôchodkového systému v priemere nižšie príspevky v porovnaní s odvodmi väčšiny pracujúcich rodičov.
Zdroj: IFP
Ďalším dôvodom sú prekážky, ktoré znemožňujú dlhodobý kariérny aj profesionálny rast žien, s čím sú spojené aj dlhodobo nižšie príjmy.
To koniec koncov vedie k nižším dôchodkom žien.
Muži, ktorí nastúpia na materskú, tiež napomáhajú rovnomernejšiu deľbu starostlivosti o deti, zvyšovanie zamestnanosti žien a v neposlednom rade aj posilňovanie puta s dieťaťom.