V Trnave neustále ožívajú príbehy a dejiny prostredníctvom skúsených turistických sprievodcov, ktorí im vždy vdýchnu nový život.
Či už ste milovníkmi histórie, vína, architektúry alebo umenia, určite by ste ich nemali vynechať.
Tento rok v Trnave organizujú deväť tematických prehliadok, a to aj vo viacerých svetových jazykoch.
Od sakrálnych pamiatok cez stredovek po vína

Kúzlo sakrálnych pamiatok objavíte s prehliadkou „Sakrálne pamiatky Trnavy“.
Keďže bolo mesto významným dejiskom stretnutí kráľov, týmto udalostiam je zase venovaná prehliadka „Trnava a králi“.
Zaujímavosti o unikátnych historických hradbách, ktoré sa tu zachovali ako jedny z posledných v Európe, vám sprievodca rozpovie počas prehliadky „Hradobný systém mesta Trnava“.
Pre architektov a milovníkov histórie je určená „Stredoveká Trnava“ a „Baroková Trnava“. Technicky zameraných návštevníkov určite zaujmú „Technické pamiatky Trnavy“, alebo „Moderna v Trnave“.
Špeciálnou prehliadkou je „Malý Rím & Víno“, v rámci ktorej vám predstavia významnú históriu slávneho trnavského vinárstva a vinohradníctva. Trasa prehliadky s názvom „Trnavské parky a sochy“ povedie cez Sad Antona Bernoláka, Námestie SNP až do Ružového parku.
Ak vás zaujíma z každej prehliadky určitá časť a chceli by ste ich skombinovať, je to možné. S tým vám pomôžu v Turistickom informačnom centre – Región Trnava.
Špeciálne výstupy s hodinárom
Dominantou mesta je nepochybne Mestská veža. Vedeli ste, že jej srdce bije už 290 rokov? Pri tejto príležitosti sa konajú špeciálne výstupy s hodinárom Karolom Nemčekom, ktorého rodina sa už päť generácií stará o jej hodinový stroj.
Starostlivosť oň nie je v tomto prípade prácou, ale životným poslaním. Rodina Nemčekovcov totiž nemôže chodiť ani na spoločné dovolenky, pretože v meste musí vždy ostať aspoň jeden zo strážcov trnavského času.
Počas prehliadky 24. júla od 18.30 hod. si môžete okrem vypočutia histórie a rodinných príbehov vyskúšať aj natáčanie hodín a dozviete sa tiež rôzne detaily o tom, ako tento unikátny hodinový stroj funguje.

Výstup bude trvať 1,5 hodiny a počet miest je limitovaný na 15 osôb. Preto je potrebné si miesto vopred zarezervovať v Turistickom informačnom centre, alebo online na www.regiontrnava.sk.
Počas celého leta sa môžete tešiť aj na obľúbený projekt „Spoznajte Trnavu tak, ako ju zažili králi“. Bezplatne tak môžete od pondelka do piatku objaviť poklady a históriu stredovekého Malého Ríma.
Netreba sa zahlasovať, stačí len prísť pod Mestskú vežu o 10:00 hod. Prehliadka je nielen v slovenčine, ale aj v angličtine. Okrem toho sa každú nedeľu konajú počas mesiacov júl a august „Potulky Malým Rímom“. Sprievodca sa s vami podelí o historické zaujímavosti a ukáže vám rôzne zákutia mesta.
Na dvoch kolesách
K mestu neodmysliteľne patria bicykle. Je len málo slovenských miest, ktoré by boli tak naklonené cyklodoprave ako Trnava. Nielenže ako prvá na Slovensku mala parkovací dom pre bicykle, ale každý rok organizuje prehliadky zaujímavých miest, o ktorých sa hocikde človek nedočíta.
Zoberte si svoj, alebo si ho vopred požičajte a vydajte sa spoznať Trnavu očami architekta. Počet účastníkov je obmedzený, maximum je 30 a hlavne tento rok budú cykloprehliadky ešte výnimočnejšie.

K industriálnym budovám a moderne pribudli aj historické témy. Ako prvý vás prevedie Trnavou sprievodca Slavomír Dzvonik, ktorý vám 4. júla a 1. augusta odhalí „Príbehy hradieb“.
Vďaka jeho pútavému rozprávaniu sa dozviete niečo o architektonickom vývoji hradieb, o ich obrannej funkcii, no najmä o príbehoch, ktoré sa na hradbách alebo v ich tesnej blízkosti odohrávali.

Do 17. storočia sa vrátite vďaka prehliadke „Bitka o Trnavu“, ktorá sa uskutoční 18. júla a 15. augusta. Práve v tomto období vplývali na dianie v Uhorsku protihabsburské povstania, s ktorými súviseli viaceré bitky.
Jednou z posledných a najväčších bola práve bitka pri Trnave, v ktorej sa stretli povstalci Juraja I. Rákociho s cisárskymi vojskami. Počas prehliadky vám ukáže miesta, kde sa odohrávali a zároveň vám priblíži priebeh a detaily bojov a rozostavenie oddielov.
Do úplne iného obdobia vás zavedie architekt Miroslav Beňák, ktorý je známy z OZ Čierne diery. Po jeho cykloprehliadke sa budete na industriálne budovy pozerať inými očami a spoznáte ich čaro.
Tohtoročné „Mesto na prahu moderny“ bude 11. júla netradičné a viac zamerané na rozvoj mesta na začiatku 20. storočia, teda na obdobie funkcionalizmu. S ním sa spájajú architekti ako Michal Milan Harminc, Jozef Marek, Emil Belluš a ďalší. Bellušovi bude venovaná aj druhá cykloprehliadka „Ako melie moderna“. Ako tušíte správne, v sobotu 25. júla sa oboznámite s mlynárstvom.
Na tretej prehliadke „Mesto za prahom moderny“ 8. augusta sa opäť vrátite do centra mesta, kde architekt poukáže na prehliadané hodnoty stavieb, ktoré sú radikálne a pôsobia kontroverzne, ako napríklad Jednota, ROH, pošta či Tatrasklo.

Nebude chýbať ani najznámejšia priemyselná stavba mesta – cukrovar. S ním sa zoznámite 22. augusta prostredníctvom prehliadky „Cesty repy a cukru“. Trnava má množstvo príbehov, ktoré môžete postupne odhaliť počas celého leta.
Turistická hra
Vyskúšať si môžete aj turistickú hru pre malých i veľkých, „Mocný opasok“, ktorá má na míle ďaleko od nudnej učebnice dejepisu. Je napísaná hravým jazykom, sprevádzaná humorom a farebnými ilustráciami, vďaka ktorým sa dozviete rôzne zaujímavosti o trnavských hradbách.
Zároveň si nemusíte nič inštalovať do svojho telefónu. Hra sa spúšťa online cez stránku Hradby.trnava.sk a jedinými podmienkami sú nabitý smartfón a pohodlné topánky, aby ste našli kľúč, ako pricvála do Trnavy jeden z najväčších pánov Uhorska – kráľ Ľudovít z Anjou.
Autor: Alexandra Galambová