Prvá žena sa medzi štíty Vysokých Tatier vypravila pred 455 rokmi. Beata Laska – Koscielecka (1515 – 1576) mala šťastie, že sa ocitla v rodine, ktorá nemala núdzu o peniaze.
Bolo však verejným tajomstvom, že jej otcom je v skutočnosti poľský kráľ Žigmund I. Starý, ktorému podľahla jej mama, jedna z dvorných dám, Katarína Telničanka, pôvodom z Moravy.
Vyrastala preto na kráľovskom dvore a bol jej dopriaty životný štýl kráľovskej šľachty. Jej prvým mužom sa stal knieža Iľja Ostrogotský, a tak sa Beata dostala k majetku a ďalšiemu komfortnému životu.
Mali spolu dcéru Alžbetu. Keď Iľja umrel, všetok majetok zdedila, no na jeho časť si nárokoval aj jej zať. V tom čase mala Beata päťdesiat rokov.
Aby svoj majetok ochránila a udržala ho aj pre svoju dcéru, rozhodla sa pre pragmatické riešenie, aj keď niektorí hovoria, že prišlo z lásky. Druhýkrát sa vydala.
Kežmarský zhýralec

Beatiným druhým manželom sa stal Albert Lasky (1536 – 1605). Bohatá poľská vdova bola jeho druhou ženou. Bol synom kniežaťa Hieronyma Laského, ktorý panoval v Kežmarku a vlastnil mnoho majetkov.
Tie Albert po otcovi zdedil, no spolu s nimi zdedil aj nemálo finančných problémov. Nepomáhal situácii ani tým, že si na hospodárení s financiami nedal záležať. Veľa cestoval, prijímal hostí, najímal si žoldnierov.
Z pražského kráľovského dvora si vraj dokonca zavolal dvoch anglických alchymistov Johna Deeho a Eduarda Kelleyho, aby mu vyrobili zlato, striebro a kameň múdrosti. Tieto maniere však nemali žiadny pozitívny výsledok.