Izolácia, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu, priniesla rodinám rôzne starosti a nové výzvy.

Rodičia sa v tomto stave ocitli „uväznení“ doma so svojimi deťmi a dostali tak neplánovanú príležitosť tráviť s nimi nepomerne viac času ako obyčajne.
Ukazuje sa, že dôsledky môžu byť aj pozitívne, a to najmä v tom, že do starostlivosti o deti sa viac zapájajú otcovia a posilňujú tak svoje vzťahy s nimi.
Čerstvý americký prieskum, ktorý publikoval projekt Making Caring Common z Harvard Graduate School of Education, prišiel so zistením, že takmer 70 percent otcov z rôznych socioetnických vrstiev cíti vďaka pandémii väčšiu blízkosť so svojimi deťmi.
Otcovia viac vnímajú pocity
„Hoci ženy za posledných päťdesiat rokov vo veľkej miere vstúpili do pracovného procesu, keď sa stanú matkami, stále zostávajú primárnou osobou, ktorá sa o deti stará,“ povedal jeden zo spoluautorov štúdie, Richard Weissbourd, v tlačovej správe.
„Ukázalo sa, že u otcov, ktorým predtým zaberala najviac času práca, sa počas pandémie rozvinul nový pocit blízkosti k ich deťom,“ dodal.
Making Caring Common pritom skúmal túto problematiku v dvoch rovinách. V jednom z dvoch dotazníkov sa autori pýtali viac ako 1300 matiek a otcov, ako sa zmenil vzťah s ich deťmi počas pandémie.