„Aby sme ukončili všadeprítomnú kultúru sexuálneho obťažovania, to, že muži odvracajú pohľad, už viac nemôže byť norma. Sexuálne obťažovanie sa skončí len vtedy, keď muži aktívne prispejú k jeho koncu,“ vyhlásil pred časom americký obchodník, filantrop a guvernér štátu Illinois, J. B. Pritzker v článku pre Medium.
Muži nielenže často odvracajú zrak, ale nevhodné správanie sa priamo podporujú a jeho páchateľov bránia. V slovenskom kontexte je čerstvým príkladom televízny zabávač Oliver Andrásy, ktorý sa otvorene postavil na stranu herca Maroša Kramára po tom, ako Kramára diváci a diváčky obvinili z obťažovania maskérky v Inkognite.
V statuse na facebooku Kramárovi okrem iného odkázal, aby sa držal a žil tak ako doteraz.
Ženské príhody o tom, ako ich nejaký muž neželane obchytkával, slovne obťažoval či dokonca zašiel ešte ďalej, však vyvolávajú otázku – prečo sa muži takto správajú?
Beztrestnosť hrá veľkú rolu
Je to typicky mužské správanie? Akú časť z neho by sme zvalili na obyčajnú mizogýniu a za čo môže kultúra, ktorá takéto správanie normalizuje?

Prečo má vlastne niekto chuť vykrikovať oplzlé poznámky na ženy na ulici a niekto ich v práci chytá za zadok či prsia? Prečo iní takéto nutkanie nemajú?
Vedci a vedkyne z oblasti sociológie a psychológie si tieto otázky kladú a skúmajú už roky. Psychológ John Pryor z Illinois State University už koncom 80. rokov vytvoril špeciálny test a stupnicu na zmeranie pravdepodobnosti, že človek bude sexuálne obťažovať.
Jeden zo scenárov, v ktorých sa skúmaní ocitli, pracoval s predstavou muža, pred ktorého sa na filmovom kastingu postaví žena. Pryor skúmaných mužov požiadal, aby si predstavili, že ich táto žena priťahuje, a položil im otázku, s akou pravdepodobnosťou by jej ponúkli rolu vo filme výmenou za sex.