Dnes už nikto nepochybuje, že šport je pre ženy rovnako prospešný a dôležitý ako pre mužov. Nie je to však tak dávno, čo museli ženy svoju chuť športovať obhajovať, bojovať za ňu a neraz pre ňu čelili problémom so zákonom.
Spoznajte zaujímave príbehy troch inšpiratívnych športovkýň, ktoré prekonávali vlastné hranice, pomohli búrať predsudky.
Kathrine Switzerová a maratónsky beh

„Vedela som, že keby som nedobehla, nikto by nikdy neveril, že ženy môžu zabehnúť 26 míľ. Keby som skončila, každý by povedal, že to bola len snaha o publicitu. Keby som nedobehla, ženské športy by to posunulo dozadu a nie vpred,“ opísala Kathrine Switzerová pocity, ktoré prežívala počas bostonského maratónu.
Bol apríl 1967 a študentka žurnalistiky registrovaná pod neutrálnym menom K. V. Switzer nastúpila s poradovým číslom 261 na štart.
Ostatní bežci sa z jej prítomnosti tešili, podporovali ju a dokonca od nej žiadali rady, ako k behu motivovať svoje manželky. Switzerová v tom roku nebola jedinou ženou, ktorá nastúpila na štart presláveného preteku.
Napriek všeobecným poverám, že ženy dlhým behom ohrozujú svoje reprodukčné orgány, na štart nastúpila aj o päť rokov staršia Bobbi Gibbová. Tá sa na bostonskom maratóne zúčastnila už v predchádzajúcom roku, čím jej patrí skutočné prvenstvo v účasti žien na maratónskom behu, a oproti Switzerovej mala aj lepší čas.
Switzerová sa však počas behu stala terčom útoku organizátora Jocka Sempla, ktorý sa dvakrát pokúsil strhnúť jej štartovacie číslo a vylúčiť ju tak z pretekov. Organizátor sa jej počas behu vyhrážal zatknutím, jeho agresívne útoky zaznamenali novinári a Switzerovej beh sa z túžby prekonať samu seba zmenil na potrebu dokázať celému svetu, že ženy môžu behať.