V rámci medzinárodného slovensko-maďarského projektu „Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a člne“ (Danube Bike & Boat) sa na Žitnom ostrove buduje rekreačná infraštruktúra zameraná na vodáctvo a cykloturizmus.
Ak chcete tráviť leto pri vode a aktívne, spoznajte jedinečné prírodné územie hlavného tok Dunaja a rieky Malý a Mošonský Dunaj.
Prechádzka po hladine

Ak milujete prechádzky, vyberte sa na unikátne Korzo v obci Zálesie, blízko Bratislavy, ktoré vás prevedie po hladine Malého Dunaja.
Táto nová oddychová zóna vznikla pri drevenej rozhľadni - Záleskom majáku.
Rozhľadňa je doplnená malými panelmi s obrázkami fauny tohto regiónu. Výstup na ňu je nenáročný a bezpečný aj pre malé deti či starších ľudí.
Práve z tejto minivyhliadky sú krásne pohľady na nové drevené mólo, ktoré je tri metre široké a 120 metrov dlhé, a je vybavené posedením pri drevených stoloch s lavicami či plošinami vedúcimi až k vodnej hladine.
Tie slúžia najmä pre vodákov, ktorí si tu radi robia zastávku pri splavovaní Malého Dunaja. Mólo sa z oboch strán plynulo napája na chodníček, ktorý vedie popri rieke.

Už dnes, najmä počas víkendov, tu funguje bufet, kde vám načapujú bazovú limonádu a pivo. V Záleskej lodenici si zase môžete požičať loď a vyskúšať si plavbu po pokojnej hladine Malého Dunaja.
Na dunajskej hladine si všimnite repliky Gešajovských mlynov, ktoré vkladajú do prírodnej scenérie aj kus histórie čerpajúcej z pôvodného spôsobu obživy ľudí.
Vodné drevené mlyny

Vodné mlyny sú pozoruhodnými technickými pamiatkami Žitného ostrova, ktoré boli v minulosti v prevádzke na Dunaji, Malom Dunaji a na Klátovskom ramene Dunaja.
Dnes už môžete obdivovať len posledné zachované vodné mlyny v Jelke, Tomášikove, Jahodnej, Dunajskom Klátove a v Kolárove. Mlyny v Jelke a Tomášikove spravuje Vlastivedné múzeum Galanta a ich prehliadku ponúka aj širokej verejnosti.
Vodný kolový mlyn v Jelke patrí k stredoeurópskej rarite, keďže ide o jediný trojpodlažný drevený mlyn. V jeho blízkosti môžete navštíviť aj malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Nachádza sa tu aj dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

Tomášikovský mlyn sa zachoval v pôvodnom stave so spodným náhonom, bez rušivých zásahov do konštrukcie, s uceleným a prevádzky schopným mlynským zariadením.
Nachádza sa na brehu Malého Dunaja asi dva kilometre západne od obce Tomášikovo na obľúbenej vodáckej trase. V blízkosti mlyna je možné kotviť kajaky, prípadne aj táboriť s možnosťou kúpania.
Aj mlyn v Dunajskom Klátove na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja je verejne prístupný.
V Kolárove je Múzeum vodného mlynárstva inštalované v jedinom zachovanom plávajúcom mlyne. Leží na polostrove, ktorý z jednej strany obmýva Malý Dunaj s Váhom a z druhej strany mŕtve rameno rieky.
Tento mlyn je plne funkčný a patrí Slovenskému zväzu ochrancov prírody a krajiny. Súčasťou jeho areálu je aj najdlhší drevený zastrešený most pre peších v Európe, detské ihriská a farma Vodný mlyn s domácimi hospodárskymi zvieratami. Dá sa tu aj kempovať či požičať si loď.

Malý Dunaj z vodnej hladiny

Mierny prúd Malého Dunaja poskytuje ideálne podmienky pre splavovanie pre celé rodiny. Táto pokojná riečka je ramenom Dunaja, od ktorého sa oddeľuje v Bratislave, pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním sa pri Komárne jej vody vracajú späť do dunajského koryta.
Splav Malého Dunaja patrí k jedným z najkrajších zážitkov tohto druhu na Slovensku. Počas neho bežne uvidíte vzácne druhy zvierat ako volavku purpurovú, bociana čierneho či rybárika riečneho, ale aj labute, kačice či lysky.
Do vôd Malého Dunaja sa vrátil aj bobor, vydry, nutrie a ondatry. V rieke pláva množstvo rýb, ktoré vám na tanieri ponúknu aj viaceré reštaurácie po ceste.
Malý Dunaj meria asi 128 kilometrov a zdatnejší vodáci ho splavujú z Bratislavy až do Komárna, čo zaberie približne týždeň.
Ak nemáte vlastné kanoe, môžete sa obrátiť na požičovne, ktoré vám vedia zabezpečiť celú vodácku výstroj aj dopravu na vybrané miesto. Nalodiť sa môžete napríklad v bratislavskej Vrakuni a cez Novú Dedinku sa doplaviť až do Tomášova.
Celá trasa trvá asi šesť hodín a cestou vám odporúčame zastaviť sa v osade „Totemy“, kde trampovia vztýčili viacero pestrofarebných totemov.
Jedna z najobľúbenejších vodáckych trás štartuje v Novej Dedinke a cez Tomášov a Janíky sa po siedmich hodinách dostanete až do Jelky k vodnému mlynu. Jedným z najkrajších je štvorhodinový splav z Hurbanovej Vsi do Jelky.

Ideálna trať pre vodákov aj milovníkov kempovania vedie z Jelky cez tomášikovskú elektráreň až do Tomášikova. Trvá asi šesť hodín a po trase narazíte na mlyny v Jelke a Tomášikove a na rekreačné stredisko s kempingom Madarász.
Zaujímavou trasou vhodnou aj pre školské výlety, ktoré ju môžu absolvovať na motorových pltiach, je desaťkilometrová trasa po náučnom chodníku Od mlyna k mlynu.
Na náučnom chodníku je osem zastávok vrátane vodných mlynov Tomášikovo a Jahodná. Splav s kúpaním v termálnom parku Topoľníky a príjemným kempovaním môžete zažiť na 25. kilometri trate Jahodná - Topoľníky.
Krásy zo sedla bicykla
Cykloturistika na Žitnom ostrove je vhodná pre rekreačných aj náročných cyklistov. Tu je niekoľko zaujímavých cyklistických okruhov v oblasti:
1. Dunajská Streda - Malé Dvorníky - Dunajský Klátov – Jahodná – Tomášikovo - Trstice – Topoľníky - Dunajská Streda
Okruhom sa dostanete k vodným mlynom Malého Dunaja, meria približne 57 kilometrov.
2. Hamuliakovo - Gabčíkovo - Bodíky - Vojka nad Dunajom – Hamuliakovo
Trasa okolo vodného diela meria 64 kilometrov, ale ponúka aj skrátenú verziu vhodnú pre rodiny s deťmi.
3. Veľký Meder - Kľúčovec - Medveďov - Číčov - Veľký Meder
Na nenáročnom 34-kilometrovom okruhu natrafíte aj na možnosť wellnessu v termálnej vode v Thermal Corvinius vo Veľkom Mederi.
4. Most SNP - Prístavný most - Danubiana - Vojka - Kyselica - Hamuliakovo - Športový prístav - Prístavný most - Most SNP
Počas víkendu môžete spoznávať Biskupské luhy na tejto trase. Po ceste natrafíte na viaceré zaujímavosti, ako prírodnú rezerváciu Biskupské luhy, Panský diel, Kopáčsky ostrov, Hamuliakovo, galériu moderného umenia Danubianu či areál vodných športov Divoká voda v Čunove.
Možností spoznávania krás okolia Dunaja je, samozrejme, omnoho viac, stačí si len vybrať. Cestu vám skráti cyklokompa Čunovo - Hamuliakovo, ktorá prevezie naraz až 12 cyklistov.
Nástupným miestom v Čunove je Marína Yachter Club - Modrá čajka (oproti areálu Divokej Vody) a na opačnej strane modrý železný pontón v Hamuliakove. S bicyklom vás prepraví aj kompa Vojka - Kyselica.
Od 1. júna môžete počas víkendov a sviatkov využiť aj cyklobus, ktorí vás prepraví aj s bicyklom či kolieskovými korčuľami z Dunajskej Stredy cez Gabčíkovo, Vojku až do Čunova k cyklokompe a späť. Cyklobus odvezie naraz až 20 bicyklov.
Autor: Pavol Urbánek