Čo si vziať z prípadu Normy McCorveyovej?
Nový dokument "AKA Jane Roe" hodil "bombu" do už beztak komplikovaného dedičstva ženy známej aj pod prezývkou Jane Roeová. Bola žalobkyňou vo významnom prípade z roku 1973, vďaka ktorému sa v Amerike zlegalizovali interrupcie.

V polovici 90. rokov však McCorveyová verejne zmenila svoj náboženský aj politický názor.
V televízii ju pokrstili v záhradnom bazéne, pričom na sebe mala pracovnú kombinézu a von z bazéna vyšla doslova žiariac. Vyhlásila sa za pro-life a posledné dve dekády svojho života strávila križiackymi výpravami proti zákonu, ktorý umožnil jej vlastný prípad.
No v dokumente, ktorý mal premiéru na kanáli FX, sa McCorveyová obracia na kameru s kyslíkovou hadičkou trčiacou z nosa a režisérovi Nickovi Sweeneymu povie: "Toto je spoveď z mojej smrteľnej postele."
Divadlo životom skúšanej ženy
Sweeneymu v scéne, ktorú natočili v roku 2017, hovorí, že v skutočnosti nikdy nepodporovala hnutie proti potratom.
"Vzala som si od nich peniaze, postavili ma pred kameru, povedali mi, čo mám povedať, a to som spravila."
"Všetko to bolo len divadlo?" pýta sa režisér.
"Áno. A bola som v tom dobrá," odpovedá.
Roe vs. Wade (1973)
- je jeden z najznámejších sporov pred Najvyšším súdom USA, ktorý v krajine uznal právo na interrupciu. Spor je dodnes platným precedensom.
- jeho ústrednou postavou bola Norma McCorveyová vystupujúca pod pseudonymom Jane Roeová, ktorá žiadala o potrat v štáte Texas, kde bol ilegálny.
- Henry Wade bol okresný prokurátor obhajujúci texaský zákon, ktorý lekárom zakazoval vykonávať potraty. Práve tento napadli prokurátorky Sarah Weddingtonová and Linda Coffeeová ako protiústavný.
Odhalenie prichádza po šesťdesiatich minútach 80-minútového dokumentu. V sedemdesiatej minúte vidíme, ako McCorveyová zomiera.
Podlieha chorobe a ľudí, ktorých na oboch stranách polarizujúcej kultúrnej debaty v Amerike poznala, necháva ochromených so spadnutými sánkami.
McCorveyová nikdy nepodstúpila interrupciu, čo si veľa ľudí neuvedomuje. V čase, keď Najvyšší súd o jej prípade rozhodol, už bola nútená dieťa donosiť a hneď ho dať na adopciu. Bol to jej tretí pôrod.
O jednu jej dcéru sa starala najmä McCorveyovej matka, druhé dieťa dala na adopciu.
Striedala slabo platené práce v Texase a v rôznych momentoch života bojovala s užívaním návykových látok. Nebola pripravená na to, aby sa stala rodičkou.
Zúfalé okolnosti jej života z nej urobili vhodnú žalobkyňu.
Ak by totiž mala dostatok financií na vycestovanie do krajiny, kde boli interrupcie v tom čase legálne, jej právničky by nemohli argumentovať, že vtedajší právny stav je pre ich klientku veľkým bremenom.