Navštíviť ikonickú metropolu Českej republiky zatiaľ môžete aspoň online. Tu je niekoľko atrakcií, ktoré zaujmú všetky generácie a ktoré si môžete dať aj do cestovateľského plánu po skončení koronakrízy.
Národné múzeum
Jedna z najvýznamnejších budov v meste, historická budova Národného múzea, ktorá sa nachádza v hornej časti Václavského námestia, bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1962.
Koncom minulého roka sa skončila jej niekoľkoročná rekonštrukcia, ktorá rešpektovala pôvodné plány architekta Jozefa Schulza z roku 1884.

Návštevníci tu uvidia zrekonštruované motívy, ako sú zdobené sklenené stropy, zlátenie a množstvo ďalších prvkov, ktoré architekt v 19. storočí starostlivo naprojektoval a ktoré boli v priebehu rokov zničené.

V budove sa aktuálne nachádza niekoľko výstav. Prístupný je aj Panteón a vystúpiť môžete aj do hlavnej kupoly budovy, ktorá bola minulý rok vôbec prvýkrát sprístupnená verejnosti.
Z tohto priestoru sa vám naskytne výhľad na celé mesto, stačí si len vybrať to správne okno. Do kupoly sa zmestí zhruba 70 ľudí, má sklenenú podlahu, ale pre prípad, že by ste sa báli chodiť po skle, je tu natiahnutý aj koberec.
Ďalšou zaujímavosťou v múzeu je chodba, ktorá spája historickú budovu múzea s novou budovou múzea, bývalou budovou Federálneho zhromaždenia.
Tá je v súčasnosti venovaná multimediálnej, unikátnej svetelno-zvukovej projekcii s názvom Momenty dejín, ktorá sa venuje búrlivým udalostiam 20. storočia na Václavskom námestí od vzniku Československa až po prelom tisícročí.
Zároveň je multimediálny program zameraný aj na architektonický vývoj mesta od 19. storočia až po súčasnosť.

Chodba má dĺžku 56 metrov a po oboch stranách je pokrytá obrazovou plochou, na ktorú premieta 38 laserových projektorov so zrkadlovými objektívmi. Tento projekt so svojím rozlíšením predstavuje najväčšiu súvislú projekciu v Európe.

Ďalším unikátom múzea je jeho symbol, kostra veľryby, vráskavca myšoka, ktorá je jedným z najväčších vystavených exemplárov veľryby v Európe.
Kostru tu vystavili už v roku 1888 a aktuálne ju kompletne rekonštruujú. Príbeh veľryby, od jej cesty zo Severného mora až do Prahy, si môžete pozrieť aj virtuálne, prostredníctvom osemminútového krátkeho filmu.
Národné múzeum ponúka možnosť pozrieť si ďalšie aktuálne aj ukončené výstavy online. Viac sa dozviete na jeho webovej stránke Nm.cz, prípadne aj na stránke Unesco-czech.cz , kde si môžete pozrieť virtuálnu prehliadku dvoch výstav v budove Národného múzea - Noemova archa Morský svet a Južná Afrika a Amerika.
Židovská štvrť
K nezabudnuteľným pražským zážitkom patrí aj návšteva pražského židovského mesta vo štvrti Josefov, ktoré patrí k najzachovalejším celkom židovských pamiatok v Európe. Táto štvrť bola kedysi domovom židovských mystikov, mudrcov, astronómov, astrológov a učencov.
Nachádza sa tu Staronová synagóga, ktorá viac ako 700 rokov slúžila ako hlavná synagóga pražskej židovskej obce, a takisto Židovské múzeum, ktoré je, čo sa týka zbierok, jedným z najvýznamnejších a najväčších na svete.

Tu poodhalíte aj starú legendu o Golemovi, bytosti, ktorú na prelome 16. a 17. storočia na ochranu pražského geta stvoril učený rabín Jehuda ben Becalel. Na jeho hrob na blízkom židovskom cintoríne ľudia dodnes ukladajú lístočky so svojimi prianiami a veria, že sa im splnia.
Medzi ďalšie pamiatky židovskej štvrte patria Maiselova, Klausová, Pinkasova a Španielska synagóga, galéria Roberta Guttmana a Obradná sieň. Všetky tieto atrakcie a ich expozície a zbierky si môžete pozrieť prostredníctvom 3D prehliadok na stránke Jewishmuseum.cz.
Pražský hrad

Hrad patrí medzi najviac navštevované české pamiatky. Ročne do jeho areálu vstúpia viac ako dva milióny návštevníkov. Postupnými prístavbami a úpravami sa vyvinul do jedného z najväčších hradných komplexov na svete. Budovy Pražského hradu zastupujú všetky architektonické štýly minulého tisícročia.
Dominantnou stavbou areálu Pražského hradu je Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtecha, ktorá je zároveň miestom odpočinku mnohých českých kráľov a sú tu uložené aj české korunovačné klenoty.
Základný kameň hradu položil Karol IV. v roku 1344. Návštevníci môžu navštíviť Starý kráľovský palác, stálu expozíciu Príbeh Pražského hradu, Baziliku sv. Juraja, Ústav šľachtičien, Zlatú uličku s vežou Daliborka, obrazáreň, Prašnú vežu a Svätováclavskú vinicu.

Často navštevovaná je aj Jazdiareň, v súčasnosti významná pražská výstavná sieň, kde sa pravidelne usporadúvajú výstavy významných umelcov. V súčasnej situácii je veľká časť hradných atrakcií uzavretá, no samotný areál hradu je prístupný a priechodný. Pozrieť si ho môžete aj virtuálne na stránke Hrad.cz v sekcii virtuálne prehliadky.
Opera
Štátna opera sa nachádza kúsok od Národného múzea. Patrí k najvýznamnejším hudobným scénam v Európe. Jej budovu po niekoľkých rokoch generálnej rekonštrukcie tento rok v januári opäť sprístupnili verejnosti. A to presne na 132. výročie jej prvého otvorenia.
Počas svojej existencie prešla mnohými premenami, uviedla diela mnohých významných autorov a hostila veľa spevákov. Jej história sa začala písať v druhej polovici 19. storočia.
Novorenesančná divadelná budova vznikla v rokoch 1886 - 1888 podľa plánov stavebnej firmy Fellner a Helmer, ktorá sa v rámci rakúsko-uhorskej monarchie špecializovala na tento typ stavieb. Divadlo bolo vtedy reprezentatívnou scénou pražských občanov nemeckej národnosti a nieslo názov Nové nemecké divadlo.
Cieľom rekonštrukcie bolo vrátiť opere jeho pôvodnú historickú podobu, plnú zlatých prvkov, ozdobných rezieb aj luxusných textilných tapiet v štýle posledných desaťročí habsburskej monarchie.
Pôvodný vzhľad kopírujú aj nové sedadlá, ktoré sú potiahnuté červeným zamatom a nachádzajú sa na nich malé čítacie zariadenia na titulky.

Skutočným klenotom interiérov sú okrem masívneho zlatého lustra aj maľované stropy od Eduarda Veitha, vtedy módneho maliara, s ktorého dielami sa stretnete aj vo Viedni.
Dokonalá zrekonštruovaná nástenná maľba, kde sa postavy a ornamenty prelínajú so štukovou výzdobou, pokrýva celú plochu stropu aj lunet nad orchestrom.
Nová je tu aj opona a bola vytvorená podľa pôvodného návrhu z roku 1888. Výsledok určite stojí za návštevu, aj keď na tú si ešte chvíľu budeme musieť počkať. Počas svojho najbližšieho pobytu v Prahe sem však určite zájdite, na prehliadky interiérov alebo na niektoré z predstavení v novom šate.