Škótsky parlament na konci februára jednohlasne prijal zákon, ktorý pre ženy a dievčatá zabezpečí, aby boli vložky a tampóny dostupné v zásobníkoch na toaletách všetkých verejných inštitúcií, úradov, univerzít, ale aj reštaurácií.
Dámske hygienické pomôcky tak budú samozrejmosťou ako mydlo či toaletný papier.
Ide už o druhý krok, ktorý krajina v tejto oblasti urobila. Od roku 2018 sú tieto hygienické pomôcky dostupné pre všetky žiačky základných a stredných škôl.
Škótsky prístup znova otvoril diskusiu o téme menštruačnej chudoby, teda stavu, pri ktorom si dievčatá a ženy nemôžu dovoliť kúpiť hygienické produkty, čo výrazne komplikuje ich školskú a pracovnú dochádzku. Navyše je ohrozené aj ich zdravie.
Listy zo stromov a staré handry
Menštruácia sa mesačne týka takmer dvoch miliárd žien na svete. Štatistiky ukazujú, že vo vyspelých a bohatých krajinách sveta vrátane USA a Veľkej Británie má s menštruačnou chudobou skúsenosť približne desatina žien. V chudobných regiónoch sveta je situácia omnoho horšia.

"Viac ako 60 percent žien, s ktorými som sa stretla v afrických krajinách, nemá kapitál na to, aby si mohli nákup vložiek dovoliť. Prvá menštruácia tak pre väčšinu mladých dievčat predstavuje obrovský problém, ktorý zvyčajne riešia len svojpomocne," hovorí pre SME slovenská umelkyňa Viktória Černegová žijúca v Prahe, ktorá sa zaoberá aj vzdelávaním a témou menštruačného tabu.
Vďaka medzinárodnému programu GLEN viedla workshopy pre dievčatá a mladé ženy v Keni a Ugande. Učila ich šiť znovupoužiteľné vložky z recyklovaných materiálov.
Černegová vraví, že mnohé dievčatá žijúce vo vidieckych oblastiach či v slumoch nemajú ani nohavičky a menštruačné krvácanie zachytávajú napríklad pomocou listov zo stromu alebo starého oblečenia.