BRATISLAVA 10. mája (SITA) - Mladé dievčatá a ženy by nemali tráviť priveľa času úpravami selfies, pretože to negatívne vplýva na ich názor o vlastnom výzore.
Tvrdí to nová štúdia vedcov a vedkýň z austrálskej Flinders University.
Čím dlhšie upravujú, tým horšie sa cítia

Výskumníci v oblasti psychológie požiadali 130 žien, aby si pred analýzou ich návykov súvisiacich so selfies pozreli fotografie "štíhlych žien s priemernými proporciami" zo služby Instagram.
Napokon zistili, že čím dlhšie sa venovali úprave vlastných fotografií, tým mali horšiu náladu a boli nespokojnejšie so svojím výzorom.
Počas výskumu strávili približne štyri a pol minúty úpravou piatich fotiek, pričom si zmenili tón pleti, odstránili si tmavé kruhy v okolí očí či iné nedostatky.
Marika Tiggemann zo spomínanej univerzity povedala, že úprava selfies má škodlivé účinky na ženy s motiváciou prezentovať na verejnosti čo najkrajšiu verziu samej seba. Dodala, že takéto správanie má negatívne následky aj napriek tomu, že ženy boli s upravenými fotkami spokojnejšie ako s pôvodnými verziami.
Tiggemann vyhlásila, že je dôležité mladé dievčatá a ženy odrádzať od používania takýchto softvérov. "Naše zistenia ukazujú ťažkosti, ktorým ženy čelia v súčasnom svete sociálnych médií," uzavrela.