Lifestylové magazíny a články často ženy a mužov povzbudivo presviedčajú, že po štyridsiatke sa poriadny život ešte len začína. A ak ide o ten sexuálny, je vraj lepší než kedykoľvek predtým.
Tento optimistický pohľad nepochybne závisí od životného štýlu každého človeka, ktorý viedol ešte pred dosiahnutím svojej piatej dekády, a tiež od emocionálneho nastavenia, nie iba od genetiky.
Niektoré aspekty však u bežnej populácie platia takmer všeobecne. Štyridsiatnici a štyridsiatničky prechádzajú rôznymi hormonálnymi zmenami, ich libido môže kolísať, no prieskumy zároveň ukazujú, že ak už sú sexuálne aktívni a majú dlhodobého partnera či partnerku, ich sexuálny život môže byť po niektorých stránkach uspokojivejší.
Kľúčové roky zmien

Sexuálne zmeny, ktoré úzko súvisia s vekom, sa u žien aj mužov obvykle začínajú práve medzi 40-kou a 50-kou.
Spravidla platí, že sexualita v tomto období je na vrchole a zdravotných problémov býva minimum.
S pribúdaním rokov po štyridsiatke sa však telo začne postupne meniť.
Ženy sa skôr či neskôr dostávajú do perimenopauzy, teda obdobia prechodnej fázy v reprodukčnom cykle, ktoré nastáva niekoľko rokov pred poslednou menštruáciou. Sprevádzajú ho rôzne symptómy, ako klesajúca hladina estrogénov, nepravidelná a kratšia menštruácia, návaly tepla, zmeny nálady, suchosť v pošve.
U mužov medzi 40. a 50. rokom pozvoľna klesá produkcia testosterónu a môžu sa objaviť aj zmeny erekcie.
"Erotické fantázie už niekedy nestačia. Muži potrebujú priamu genitálnu stimuláciu. A keď sa erekcia objaví, už nebýva taká pevná, ako keď bol muž dvadsiatnik," vysvetľuje pre Psychology Today autor a novinár Michael Castleman, ktorý sa vyše tridsať rokov venuje vzdelávaniu o sexualite.