„Naša mládež miluje prepych, je zle vychovaná, vysmieva sa autoritám, vôbec si neváži starých ľudí. Dnešné deti sú hotoví tyrani.“ Citát prisudzovaný filozofovi a štátnikovi Senecovi, ktorý žil pred dvetisíc rokmi, je skvelou ukážkou, čo si každá generácia myslí o tej nastupujúcej.
Každá generácia dospelých ľudí má zároveň pocit, že vie, prečo sú deti drzejšie, menej poslušné, majú horšie vzťahy a sebakontrolu. Raz sú na vine veľké spoločenské zmeny, inokedy slabí učitelia, rock and roll, akčné filmy či blahobyt.
Aktuálnym „vinníkom“ úpadku mladých sú technológie, ktoré dnešné deti sprevádzajú prakticky od narodenia. Štúdia, ktorá vyšla v januárovom vydaní American Journal of Sociology, to však vyvracia.
Deti pred mobilmi a po nich

Vedci zo Štátnej univerzity v americkom Ohiu na čele so sociológom Douglasom Downeym analyzovali správanie detí, ktoré začali navštevovať materskú školu v roku 1998, teda šesť rokov predtým, ako sa objavila najväčšia sociálna sieť facebook.
Porovnali ich s deťmi, ktoré začali chodiť do škôlky v roku 2010.
Kľúčovým materiálom pre vedcov bol štandardizovaný americký dotazník ECLS (The Early Childhood Longitudinal Study), ktorý zostavuje americké Národné centrum pre vzdelávacie štatistiky.
Dotazník ECLS sleduje deti od nástupu do materskej školy až po ukončenie piateho ročníka a zahŕňa pravidelné správy od učiteľov aj od rodičov.