Keby Marie Curie-Skłodowska žila dnes, bola by pravdepodobne pravidelnou hostkou rôznych podujatí a workshopov, ktoré majú motivovať ľudí k rozbehu kariéry aj popri rodičovstve. Učila by ich nasledovať svoj sen a zdokonaľovať sa v tom, čo ich skutočne baví.
Sama vychovala dve dcéry, získala pritom Nobelovu cenu a pre jednu zo svojich dcér sa stala vzorom natoľko, že sa aj ona po rokoch stala držiteľkou tohto významného ocenenia.
Možno kopírovala výchovu svojej vlastnej mamy. Tá totiž ako prvá videla vo vedkyni veľké nadanie pre vedu a najmä chémiu.
Sťahovanie do Paríža

Marie Salomea Skłodowska sa narodila 7. novembra 1867 vo Varšave. Jej otec bol učiteľ fyziky a matematiky na varšavskom gymnáziu a mama riaditeľkou dievčenskej školy.
Jej matka venovala veľkú pozornosť vzdelaniu všetkých svojich potomkov a rýchlo si všimla mimoriadnu inteligenciu svojej dcéry, ktorá už v štyroch rokoch čítala náročné texty.
Marie zmaturovala v roku 1883 ako najlepšia v ročníku. Len ťažko uveriť, že šlo skutočne o toto obdobie a nie o súčasnosť. Po štúdiu sa totiž Marie rozhodla cestovať a svet brázdila rok.
Po návrate do domovskej krajiny však ostala sklamaná. Ako žena nemohla oficiálne nadobudnúť vyššie vzdelanie, a tak tajne navštevovala nelegálne stretnutia tzv. Lietajúcej univerzity. Jej staršia sestra žila v Paríži a Marie sa rozhodla odsťahovať sa za ňou.
Začala študovať na parížskej Sorbonne, no nie len tak. Na fakultu fyziky a chémie sa jej prijímacími skúškami podarilo dostať ako prvej žene v histórii.