Hnevalo ich, že o sexuálnom násilí sa na Slovensku hovorí málo a tiež, že dianie okolo hnutia MeToo slovenský priestor takmer vôbec nezasiahlo. Vyše desať autoriek sa preto rozhodlo spojiť a vytvorili knihu esejí s názvom Bez súhlasu.txt, ktorá túto prehliadanú problematiku otvára.
“Často sa stretávame s názorom, že o týchto témach sa vo verejnom priestore nehovorí, pretože tu nie sú ľudia, ktorí sa im venujú, ale v tomto prípade to nie je pravda,” hovorí Veronika Valkovičová, jedna z autoriek projektu.
“Na Slovensku máme množstvo ľudí, ktorí sa venujú advokačnej činnosti alebo pomáhajú tým, ktorí sexuálne násilie zažili, len doteraz nemali priestor. Aj preto sme sa rozhodli osloviť autorky, ktoré sa téme venujú a sú schopné ju zrozumiteľným jazykom podať širšiemu okoliu,” dodáva Valkovičová, ktorá pracuje ako výskumníčka na Inštitúte pre výskum práce a rodiny a zaoberá sa rodovou diskrimináciou a sexuálnym násilím.
Chachaland aj násilie v cirkvi

Knihu vytvorili aktivistky, výskumníčky, odborníčky na rodovú rovnosť, umelkyne, ale aj ženy z oblasti kultúry, reklamy či poradenstva.
Stoja za ňou umelecké kolektívy – Display.cz, APART a mesačník Kapitál a jej vydanie môžu záujemcovia podporiť cez crowdfundingovú kampaň.
“Snažili sme sa na tému pozrieť perspektívou rôznych skupín žien. Všetky autorky sa snažia poukázať na to, ako rôzne predsudky a predstavy, ktoré máme o sexuálnom násilí, ovplyvňujú ich kvalitu života,” približuje Valkovičová.
Texty, ktoré na tému nazerajú z pohľadu kultúry a spoločenských štruktúr, tak dopĺňa hlas ľudí, ktorí sa so sexuálnym násilím priamo či nepriamo stretli.
Valkovičová dáva ako príklad Katarínu Danovú, ktorá minulý rok pomohla otvoriť tému sexuálneho zneužívania v spoločnosti, konkrétne v detskom tábore Chachaland.