„Volám sa Tricia a som dospelé dieťa alkoholika,“ začína svoju TEDx-ovú rozpravu americká psychologička Tricia Walschová. Vo svojom vystúpení rozpráva o tom, ako v detstve prežívala emocionálne násilie, ako bol pre ňu domov nepriateľským a nebezpečným miestom, a ako sa táto trauma prenášala do jej života aj v dospelosti. Predovšetkým však hovorí o jednoduchej a účinnej terapii známej pod skratkou EMDR, ktorá jej pomohla jej ťažkosti vyriešiť.
Nočné mory alebo nespavosť, pocity úzkosti či paniky, neschopnosť zaradiť sa do normálneho života, nepozornosť, neustále sa opakujúce nepríjemné výjavy aj telesné pocity a mnohé iné ťažkosti. Môžu ľudí trápiť po dopravnej nehode, prepadnutí, kontakte s násilím alebo ponižovaním v škole či v dôsledku domáceho násilia.
Dokáže ich metóda EMDR naozaj vyriešiť tak jednoducho, doslova mávnutím prsta?
Naštartuje liečenie mozgu

Na prvý pohľad môže EMDR pripomínať pokus o hypnózu. Pacient pri nej sleduje prst terapeuta alebo svetelnú tyčinku, ktoré rýchlo kmitajú pred jeho očami.
Tento pohyb robia naše oči počas snovej, takzvanej REM fázy spánku. Terapeut sa pacienta opakovane pýta na jeho rozpoloženie a sleduje, aké fyzické a emocionálne prejavy sa u neho objavujú.
„Táto technika vytvára podmienky na to, aby sa spustili prirodzené liečivé procesy v nervovej sústave. Dochádza k prepracovaniu spomienky a jej uloženiu v pamäti. Nastáva zmena v tom, ako človek túto spomienku vníma,“ vysvetľuje pre SME psychologička a psychoterapeutka Barbara Bohony z psychoterapeutického centra Vejtusan.
Dopĺňa, že vďaka EMDR prestávajú byť spomienky natoľko živé a prítomné, človek ich vníma ako ukončenú udalosť a niečo, čo nie je spojené s negatívnymi pocitmi.
EMDR je na Slovensku bežne používaná metóda. Spúšťa prirodzené liečebné procesy, ktoré sa v nervovej sústave zvyčajne dejú počas spánku. Na rozdiel od snenia, ktoré sa deje mimo našu kontrolu, má počas EMDR situáciu v rukách terapeut. V niektorých prípadoch stačí na odstránenie ťažkostí len pár sedení.