Ak s cvičením len začínate a neviete si dať rady, čo sa vlastne na všetkých tých strojoch vo fitnescentrách robí a ako, môžete skúsiť cvičiť s osobným trénerom.
Ako si však spomedzi všetkých zvoliť toho správneho a vhodného pre vás? Začiatočníci môžu vyberať podľa sympatií, praxe, často vyberajú aj podľa odporúčaní a podľa prístupu na tréningu.
Je rozdiel v tom, či sa chcete zamerať na tvarovanie postavy, chudnutie alebo prípravu na súťaž. Dobrý tréner by mal mať k rôznym ľuďom rôzny prístup, aby vedel individuálne posúdiť, čo človek potrebuje.
Výborný je funkčný tréning v kombinácii so silovými cvičeniami a strečingom. Keď sa neskôr rozhodnete venovať viac budovaniu svalov alebo estetike tela, oslovte človeka, ktorý má skúsenosti so súťažením vo fitness alebo v kulturistike.
Ak sa vám zdajú služby trénerov pridrahé, je možné si dohodnúť aj tréningový plán, ktorý budete cvičiť individuálne.
Raz za čas je však dobré prísť k trénerovi „na kontrolu“, zacvičiť si s ním, aby ste vedeli, či máte správnu techniku.
Na prvom mieste sú sympatie

Akýkoľvek vzťah si treba budovať. So zlým človekom nič dobré neurobíte.
„Poznal som trénerku, ktorá mala certifikát a prax s tréningom i súťažením. Ako trénerka však dlho nezotrvala," hovorí tréner Ľuboš Gsch.
Spomína si, že v úvode bol o trénovanie pod vedením tejto trénerky veľký záujem, ten však rýchlo opadol.
"Zavrhli ju trénujúci, kolegovia i sami návštevníci fitnescentra. Z trénerského hľadiska bola vybavená výborne, no z ľudského už menej, a tak jej všetko ostatné bolo zbytočné,“ dodáva Gsch.
S certifikátom a odborne
Nie každý osobný tréner je oprávnený (certifikovaný) a už vôbec nie každý je odborník, napriek tomu, že môže mať certifikát. Základné školenie trénera prvého stupňa trvá najviac štyri a pol dňa. Je naivné predpokladať, že za tento čas vzdelávania sa bude z niekoho odborník.