Prerušené vyučovanie vo všetkých školách a školských zariadeniach na Slovensku je pre mnohých rodičov a deti nezvyčajná situácia. Ak riaditelia škôl a učitelia nezabezpečili adekvátne alternatívne vzdelávanie, musia sa o štúdium detí postarať rodičia. Nie vždy je to jednoduchá úloha.

Na krízovú situáciu zareagovali viaceré spoločnosti, IT firmy aj vydavateľstvá odbornej a vzdelávacej literatúry, ale aj umelci, knižnice a kníhkupectvá.
Učitelia, rodičia a deti tak môžu v období karantény bezplatne využívať viacero nástrojov, pracovných listov alebo aplikácií.
O zábavu sa im zase starajú video vysielania, v ktorých im ľudia čítajú alebo predvádzajú divadelné predstavenia.
Tu je prehľad zaujímavých a užitočných pomôcok, ktoré môžete využívať zadarmo:
Vzdelávacie portály, aplikácie a interaktívne zošity
- Pre predškolákov je v čase karanténnych prázdnin prístupná aplikácia Alfík, ktorá ponúka množstvo tvorivých, logických a vzdelávacích aktivít pre deti od troch rokov. Aplikáciu môžete momentálne bezplatne využívať s kódom ucimesadoma.
- Česká aplikácia Včielka je od minulého roku dostupná aj v slovenskej verzii. Jej pôvodné zameranie je určené pre deti s poruchami učenia a na osvojenie si čitateľských zručností. Dá sa však využiť aj na tréning čítania s porozumením a nácvik poznávania písmen. S kódom UCIMESADOMA je možné využiť ju 6 týždňov zdarma.
- Portály spoločnosti Agemsoft pre mladšie školské deti Kozmix.sk a Moj.kozmix.sk obsahujú stovky lekcií pre 11 predmetov a sú k dispozícií na základe registrácie a zadania aktivačného kódu: skolazdomu.
- Rovnaké podmienky platia pre portál Fenomenysveta.sk, ktorý je určený pre staršie deti na druhom stupni. Prostredníctvom videí z produkcie BBC a pridružených aktivít tento portál vzdeláva deti hravou a zaujímavou formou.
- Bezplatne je momentálne k dispozícii aj aplikácia VocaBee zameraná na vyučovanie cudzích jazykov.
- Matematiku si môžu deti precvičiť vďaka voľne prístupnému webu Úlohy z matematiky.
- Metodický portál Lepšia geografia, za ktorým stojí rovnomenné občianske združenie, ponúka väčšinu obsahu portálu zdarma pre všetkých. Učitelia aj rodičia na ňom nájdu množstvo online kvízov, hier a zadaní.
- Interaktívne pracovné zošity zo všetkých školských predmetov aj testovania piatakov a deviatakov dáva plne k dispozícii vydavateľstvo Taktik. Štedrá ponuka materiálov je k dispozícii po zadaní kódu TAKTIKNADOMA.
Vzdelávacie videá

Okrem aktívneho učenia môžu deti čerpať vedomosti aj prostredníctvom videí, ktoré pre nich vytvárajú pedagógovia či umelci.
- Nezvyčajne podanú históriu s dôrazom na kritické myslenie a prepojenie minulosti so súčasnosťou ponúka YouTube kanál Sandry Svitekovej Dejepis inak.
- Autorský projekt zabávača Michala Kubovčíka a režiséra Karola Vosátka Baštrng v minulosti priniesol netradičný pohľad na diela svetovej aj slovenskej literatúry. Momentálne sa Baštrng zameriava najmä na prvú pomoc, biológiu a veľmi aktuálne aj hygienu.
- Novým projektom básnika Daniela Heviera je jeho Radostná škola. Básnik každý deň pridáva krátke videá, v ktorých deti, ale aj dospelých učí hrať sa s písmenkami, a vysvetľuje im základné princípy literatúry aj gramatiky.
Divadlá a čítania rozprávok
Okrem učenia môžu deti a rodičia využívať viacero iniciatív, ktoré im pomôžu skrátiť dlhý čas. Viacerí umelci, zoskupenia, ale aj firmy sa rozhodli pre pravidelné streamy čítaní a divadiel.
Jednoduché divadelné predstavenia pre najmenších každý deň na svojich facebookových účtoch uvádzajú napríklad divadlá Agapé, MaKiLe a detskú reláciu s tipmi na jednoduché aktivity a kratochvíle uvádza Divadlo ZáBaVKa.
Výborným spôsobom, ako prečkať dlhé dni karantény, je aj čítanie rozprávok. Hoci v bežných dňoch ide o vynikajúci rituál, ktorý upevňuje rodinné vzťahy, v súčasnej situácii rodičom bezpochyby padne vhod, ak ich niekto zastúpi.
Osobnú iniciatívu prejavili napríklad herečka Zuzana Fialová či spisovateľ Braňo Jobus, ktorí na pokračovanie čítajú na svojich sociálnych sieťach.
K pravidelnému večernému čítaniu rozprávok sa prostredníctvom podcastov pridáva aj denník SME, ktorý uvádza špeciálnu večernú edíciu Dobrého rána. Rozprávky zo Zlatého fondu bude každý deň čítať Robert Roth.
Malým čitateľom dni spestruje online čítaním napríklad Mestská knižnica mesta Piešťany či Malokarpatská knižnica v Pezinku.
- Veľmi príjemne môžete stráviť večer aj vďaka kníhkupectvu Martinus, ktoré na svojom Youtube kanáli každý deň pozýva jedného umelca, aby deťom prečítal z knihy podľa vlastného výberu.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu