Začiatkom zimy a leta sa stáva najviac úrazov kolien pri športe. Úrazy kolenného kĺbu v posledných rokoch strašia nielen aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Stávajú sa pri lyžovaní, futbale, tenise, volejbale či squashi, takisto aj pri behu.
„Najčastejším zranením kolien sú podvrtnutia – distorzie kolien. Potom sú to poškodenia väziva a mäkkých štruktúr. Veľmi často tiež dochádza k poškodeniu predného krížneho väzu,“ hovorí fyzioterapeut Miroslav Dlhoš.
K zraneniam takzvaného „tvrdého kolena“ najčastejšie dochádza pri meniskoch a chrupavkách. Príčin je podľa odborníka niekoľko.
Zanedbaný pohyb

Mnohí ľudia nie sú pripravení na pohyb, neudržujú sa stále vo fyzickej kondícii, nedávajú si pozor na svalovú hmotu.
Kĺby nie sú pripravené na nárazové športovanie, zvlášť rotačného charakteru. Problémom je málo fyzickej aktivity, ale zároveň aj podceňovanie rozcvičky a regenerácie.
Málokedy sa stane, že sa človek najskôr rozcvičí, a potom si ide zahrať futbal alebo volejbal.
V dnešných uponáhľaných časoch, keď mnohí trávia pracovný alebo aj voľný čas sedením za počítačom či v aute, kondícia svalov a väzov klesá.
„Pasívna práca má za následok postupné degeneratívne procesy v okolí kolien aj priamo v nich. Tkanivá sa menej zásobujú krvou, sú ochudobnené o výživu a tým aj o regeneráciu. Metabolizmus je spomalený. Výstavba tkanív sa spomaľuje až zastavuje a nastupujú spontánne degeneratívne procesy. Z toho všetkého nám vyplýva, že najväčšou rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí pracujú v kancelárii,“ upozorňuje odborník.