Ľudia majú zaujímavú schopnosť, ktorá ich odlišuje od iných živočíšnych druhov – dokážu si predstavovať niečo, čo ešte vôbec neexistuje.
To, že dokážu premýšľať nad budúcnosťou, vytvárať si jej domnelé detaily a uvažovať nad tým, ako sa v nej zachovajú, môže mať dva dôsledky. Buď tieto predstavy, obrazne povedané, pozdvihnú ich ducha, alebo im spôsobia úzkosti a obavy z budúcnosti.
Psychologické bádanie ukazuje, že keď svoju predstavivosť využijete správnym spôsobom, môže vám pomôcť formovať seba samých k lepšiemu.
Zjednodušene povedané - aj sila pozitívnej motivácie má pri predstavách o budúcnosti svoje účinky, hoci môže znieť na prvé počutie veľmi abstraktne či prehnane.
Sila je v predstavách

Keď si dnes predstavíte, kým budete vo veku 40, 50 či 70 rokov, projektujete do týchto predstáv svoje túžby, ale aj obavy.
Štúdia psychológa Ellisa P. Torrancea, v ktorej 22 rokov skúmal skupinu detí až do ich dospelosti, odhalila pozoruhodný jav.
Tí účastníci, ktorí už v detstve vyhlasovali, že svoje budúce ja a celkovo svoju budúcnosť majú radi, boli v dospelosti spokojnejší so životom než tí, ktorí o svojej budúcnosti nemali žiadne predstavy.
V testoch tiež vykazovali väčšiu mieru kreativity a dosahovali väčšie akademické úspechy.