Vybral váš manžel alebo rodič peniaze z vašej kreditnej karty bez toho, aby ste o tom vedeli? Prestal váš bývalý partner zrazu platiť výživné na dieťa a obmedzuje tak váš život? Alebo presunul peniaze zo spoločného účtu na svoj súkromný bez toho, aby ste s tým súhlasili?
Aj tieto otázky kladie autorka Shannon Thomasová v knihe Odhalenie finančného násilia: Keď sa peniaze stanú zbraňou. Sú súčasťou testu, ktorý má odhaliť, či sa čitateľka, alebo čitateľ nestali obeťou ekonomického násilia.
Thomasová sa v knihe venuje téme, ktorá často zostáva navonok skrytá. Typickú obeť násilia si totiž predstavujeme skôr ako strhanú, ustráchanú a s modrinami. Ekonomické násilie vidieť menej.
Dôvod, prečo ho netreba brať na ľahkú váhu, je podľa odborníkov jasný – rovnako ako pri akomkoľvek inom type násilia pri ňom ide o snahu presadzovať moc a kontrolu nad iným človekom.
Finančné násilie ako najzákernejšia forma
Thomasová v rozhovore pre Business Insider opisuje viac ako 450 prípadov, s ktorými sa počas písania knihy stretla.

Jednu ženu manžel kontroloval do tej miery, že si nemohla dovoliť chodiť ani na obedy a jedávala iba fazuľu z konzervy.
Ďalšej manžel nedovolil kúpiť si dámske hygienické potreby, inej muž zablokoval prístup do spoločného účtu a ona musela žobrať, aby jej deti mali na jedlo.
Často išlo o prípady rodín, ktoré navonok vyzerali, že si môžu dovoliť všetko a ich životný štýl bol závideniahodný.
V skutočnosti nad svojou finančnou situáciou obete nemali kontrolu a násilníci svoje správanie odôvodňovali rôzne – napríklad tvrdili, že sa len snažia, aby manželka nemíňala priveľa peňazí.
"Myslím si, že finančné násilie je asi najzákernejšie, pretože sa rozbieha veľmi, veľmi pomaly. Zároveň je veľmi skryté a ľudia v týchto situáciách trpia viac, než si ktokoľvek vie predstaviť, pretože o tom, čo sa im deje, nikto nevie," hovorí Thomasová.
Ak zažívate násilie
kontaktujte políciu alebo Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie na čísle 0800 212 212, ktorá funguje NONSTOP.
Násilníci sa snažia obeti znemožniť žiť finančne zabezpečený a nezávislý život. Ťažké to majú napríklad matky na materskej, ale aj starší ľudia, ktorí sú na dôchodku a ich príjem je nízky.
Podľa právničky Barbory Burajovej, ktorá sa venuje problematike násilia na ženách, sú v zložitejšej situácii aj ženy, ktoré s partnerom nežijú v manželstve.