Len málokto dokáže urobiť zložitú vec celkom sám. Dôkazom sú nielen zdĺhavé ďakovné reči pri udeľovaní najrôznejších ocenení, ale aj výsledky komplikovaných vedeckých projektov či spolupatričnosť, ktorú ľudia prejavujú pri charite.
Žiadať o pomoc pritom nie je jednoduché a mnoho ľudí sa pri prosbách cíti nepríjemne. V nasledujúcom texte sa dozviete, prečo sa zdráhame žiadať o pomoc a získate rady, ako ju získať efektívne a príjemne.
Prečo sa bojíme požiadať o pomoc

Americká psychologička Ellen Hendriksenová, ktorá sa zameriava na sociálne úzkosti, formulovala v texte uverejnenom v magazíne Scientific American päť hlavných dôvodov, pre ktoré sa ľudia boja požiadať o pomoc.
Odborníčka uvádza, že k hlavným problémom patrí strach priznať si, že veci nemáte pod svojou kontrolou. Táto obava sa podľa psychologičky často spája s predstavou, že ak problém nevieme vyriešiť svojpomocne, znamená to naše zlyhanie.
Ako ďalší dôvod Hendriksenová spomína úzkosť z toho, že prejavená láskavosť a pomoc z nás urobia dlžníkov, čo je pre mnohých ľudí nepríjemná predstava.
Ľudia sa tiež obávajú, že žiadosť o pomoc odhalí ich slabé stránky, ale aj toho, že prosbou zaťažia svoje okolie. Ďalší a pravdepodobne hlavný dôvod, pre ktorý sa bojíme požiadať o pomocnú ruku, je strach z odmietnutia.
Ľudia, ktorí potrebujú pomoc, sú podľa psychologičky zraniteľní a odmietnutie je pre nich dvojnásobne zraňujúce.