Do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa na ľudskú sexualitu žiadny vedec alebo vedkyňa nepozreli tak podrobne z medicínskeho a výskumného hľadiska ako oni.
Aký mechanizmus stojí za ženským sexuálnym vzrušením? Koľko štádií má sexuálna reakcia a môžeme vlastne orgazmus deliť na niekoľko typov? Ako prežívajú sexualitu starší ľudia?
Gynekológ a vedec William Masters a jeho výskumná asistentka Virginia Johnsonová sa preslávili ako kontroverzné bádateľské duo.
Americká rozhlasová stanica NPR ich označila za tých, ktorí priniesli vedu do spální, keďže v oblasti skúmania ľudskej sexuality boli priekopníkmi. Niektoré ich myšlienky sa v širokej miere používajú dodnes.
S víziou Nobelovej ceny
Namiesto toho, aby Masters a Johnsonová nechali objekty svojho výskumu iba vypĺňať dotazníky, rozhodli sa študovať ich fyziologické reakcie.

Najali dobrovoľníkov, ktorými boli skôr dobrovoľníčky, a skúmali ich v prirodzených, ale aj laboratórnych podmienkach.
Spočiatku však bolo ťažké zohnať niekoho iného ako ženské prostitútky. To bolo ešte v čase, keď Masters pracoval sám.
Vďaka svojmu postaveniu skúseného a známeho gynekológa a odborníka na neplodnosť zo St. Louis získal vzácne kontakty. Aj preto mu polícia nerobila problémy, keď prostitútky skúmal priamo v nevestincoch a následne im kládol otázky.
Touto formou napríklad prišiel aj na to, že ženy predstierajú orgazmus. Keď sa raz jednej zo žien, ktorá bola ešte stále študentkou, v nevestinci spýtal na tému vyvrcholenia, povedala mu, že ho predstiera väčšina žien.