Dokument V sieti, ktorý sa 5. marca dostane aj do slovenských kín, ukazuje znepokojivý obraz online sveta, ktorý je pre deti extrémne nebezpečný.
Tri veľmi mlado vyzerajúce dospelé herečky prežili desať dní na sociálnych sieťach v úlohe dvanásťročných dievčat. Počas nich sa im ozvalo bezmála 2500 ľudí. Takmer vždy išlo o mužov a ich komunikácia skoro vždy nabrala sexuálny rozmer.
Muži posielali fotografie svojich penisov, masturbovali v živom prenose, dievčatá žiadali o nahé fotky, vydierali ich a dokonca iniciovali stretnutia s nimi. Všetci verili, že sa rozprávajú s dvanásťročnými dievčatami.
Mnohí rodičia môžu po zhliadnutí dokumentu cítiť znepokojenie a pýtať sa, či podobná situácia hrozí aj ich dieťaťu.
Denník SME oslovil odborníkov, ktorí sa problematike zneužívania detí na internete venujú, a odpovedá na najvážnejšie otázky.
Je problém naozaj taký rozšírený, ako ukazuje dokument a treba mu venovať pozornosť?

Ide o veľký problém, jeho rozsah je však ťažké presne opísať. Odborníčka na mediálnu výchovu Nataša Slavíková pre SME uvádza, že na Slovensku neexistuje inštitúcia, ktorá by chronologicky mapovala ochranu detí na internete, sledovala výskumné projekty a na ich základe predkladala návrhy riešení.
Rozsah problému tak vidíme len čiastkovo v iných dátach.
Najnovší medzinárodný prieskum EU Kids Online 2020 napríklad ukazuje, že deväťročné slovenské deti trávia denne online až 102 minút. U pätnásťročných je tento čas 181 minút denne.
Zároveň správa hovorí, že 40 percent rodičov sa vôbec nezaujíma o to, čo deti na internete robia, aké sociálne siete navštevujú, s kým komunikujú a aký obsah sledujú. Až 26 percent detí sa nikomu nezdôverí, ak im v online prostredí niekto ubližuje.
Dôsledkom sú podľa psychológa a zakladateľa Internetovej poradne pre mladých IPčko.sk Mareka Madra aj myšlienky na samovraždu. „Vlani nás kontaktovalo 719 mladších tínedžerov vo veku 12 až 15 rokov, ktorí uvažovali nad samovraždou preto, lebo sa im v internetovom prostredí deje sexuálne násilie."