„Chlapi nás počas cvičenia bežne obzerajú a niekedy je to nepríjemné,“ hovorí Karin.
Už niekoľko rokov pracuje ako trénerka v jednom z menších bratislavských fitnescentier a s obťažujúcim obzeraním zo strany mužských návštevníkov má svoje skúsenosti.
Hoci by mali byť fitnescentrá pre svojich návštevníkov a návštevníčky miestom športového vyžitia a bezpečným priestorom, nie vždy je to tak. Podobne ako na iných verejných miestach, aj tu dochádza k sexuálnemu obťažovaniu, nevyžiadaným poznámkam či nepríjemným pohľadom.
Trénerka má okrem nepríjemného obzerania, ktoré je podľa nej časté, aj ďalšiu skúsenosť.
„Stalo sa mi už, že si ma muži vyhľadali na sociálnych sieťach. Z jedného som mala istý čas trochu strach, lebo sa nechcel predstaviť, písal mi bez fotografie. Vravel, že sa mu páčim, že ma videl vo fitku a vraj aj v potravinách,“ opisuje pre SME.
Spôsobov obťažovania je veľa, všetky majú dôsledky
O tom, že obťažovanie žien v posilňovniach a fitnescentrách je problém, svedčí mnoho prípadov, keď sa o ňom ženy rozhodli prehovoriť napríklad v médiách či na sociálnych sieťach, ale aj výskumy.

V júni 2019 zverejnila recenzná stránka FitRated údaje z prieskumu, podľa ktorých až 71 percent žien zažíva obťažovanie vo fitnescentre každý deň, teda vždy, keď si prídu zacvičiť.
Menší prieskum stránky ExerciseBike.ca, na ktorom sa zúčastnilo tisíc žien a mužov, zase prišiel so zistením, že každá piata žena sa vo fitnese stretla s nejakou formou obťažovania. Podobnú skúsenosť mal jeden z desiatich mužov.
Najčastejšie išlo o ďalšiu osobu, ktorá prišla do posilňovne cvičiť, ale mohlo ísť aj o obťažovanie zo strany zamestnancov či trénera.
Až 75 percent žien zažilo predovšetkým nevyžiadané obzeranie počas cvičenia a zhruba 60 percent malo skúsenosť aj s narušením osobného priestoru. Vyše tretina návštevníčok fitnescentra zažila aj nevyžiadané komentáre o svojom výzore.