Cena za rozchod býva vysoká a zďaleka nemusí ísť iba o emocionálnu stratu. Páry, ktoré práve prechádzajú rozchodom, musia okrem iného aj rozdeliť spoločný majetok či domácnosť a rozpliesť finančné väzby.
Z britského prieskumu finančnej inštitúcie Debt Advisory Centre z roku 2014 vyplynulo, že každý piaty človek zotrváva v nefunkčnom vzťahu preto, že si nemôže dovoliť sa rozísť z finančných dôvodov. Až štvrtina respondentov prieskumu pre ne udržiavala nefunkčný vzťah aj viac ako tri roky.
Rozhodnutie rozísť sa je často bolestivé a náročné. Keď človek myslí aj na to, ako po ňom udržať finančnú situáciu stabilnú, mnohé si môže uľahčiť.
Na začiatok sa zorientujte

Ak je ukončenie vzťahu nevyhnutné, na začiatok je dôležité si zosumarizovať, aké výdavky mala dvojica spoločne.
Majú spoločné dlhy? Auto na lízing? Hypotéku? Náklady na starostlivosť o deti? Kto platil nájom a kto sa staral o výdavky na jedlo?
Niektoré vzťahy fungujú ako "kodependentné", keď jeden partner závisí od druhého. Znamená to, že jedna z osôb sa nadmerne spolieha na druhú napríklad v otázke peňazí.
V takom prípade je ťažšie pripraviť sa na finančné prekážky, ktoré môžu nastať po tom, ako sa človek osamostatní. Ak je to možné, najlepšou prevenciou je preto odkladať si nejaké peniaze pravidelne bokom.
Zatiaľ čo pri rozvode sa o majetku zvykne rokovať na súde alebo u notára, o čosi komplikovanejšie to môžu mať páry žijúce mimo manželstva.