Sex možno tabuizovať, pýriť sa pri ňom, zakazovať ho aj robiť z neho kult, ale jedno mu nemožno odoprieť. Predstavuje základnú silu, vďaka ktorej ľudstvo prežíva.
„Sexualita je najmä inštinkt, niečo, čo nás viaže k naším dávnym jaskynným predkom aj k subhumánnym obyvateľom planéty,“ hovorí psychiatrička a sexuologička Danica Caisová.
Štúdia publikovaná v Archives of Sexual Behaviour naznačuje, že mladí ľudia majú menej sexu ako ich rodičia. Respondenti vo veku 20 až 24 rokov až dvakrát častejšie tvrdili, že od 18 rokov nemali sex, než dvadsiatníci pred 60 rokmi.
Zníženie sexuálnej aktivity sa negatívne prejaví nielen na úrovni potešenia, ale koniec koncov aj na demografickej krivke.
„To, či je medzi ľuďmi naozaj menej sexu ako v minulosti, je potrebné overiť. Sú to pomerne čerstvé informácie a zisťovať to treba opakovane a v rôznych kultúrach na celom svete,“ stavia sa k prieskumu Caisová.
„Je však pravdou, že mnoho mladých ľudí sa sťažuje na to, že majú reálne málo sexu,“ dodáva sexuologička.
Príčin môže byť mnoho. Zmenila sa spoločenská klíma, prišli nové technológie a iné sú aj životné podmienky, ktoré ovplyvňujú kvalitu a intenzitu sexuálneho života. Avšak správnym prístupom je možné sexuálny nedostatok eliminovať.

O sexe hovoríme, ale nevieme sa o ňom rozprávať
„Ľudia si od nepamäti priali mať viac sexu, ako ho reálne mali. Mať ho tak akurát je takmer nedosiahnuteľné. Najčastejším dôvodom na partnerský sexuálny nesúlad je rozdielnosť v sexuálnej kapacite a v tom, ako často sa milovať,“ hovorí Caisová.
Preto považuje za jeden z najzávažnejších problémov práve neschopnosť dvojíc o sexe komunikovať s porozumením. Na jednej strane je sex omnoho menej tabuizovaný ako v minulosti, na druhej strane to prináša negatíva.
„Prílišná otvorenosť, či už verejná alebo medzi kamarátmi, neprináša iba pozitíva. Hovoriť o intímnych témach v kolektíve sa stalo takmer samozrejmosťou,“ priznáva Caisová.
Téma sexu však ostáva len pri povrchu, preto aj keď hovoríme o sexe prakticky neustále, pri riešeniach sexuálnych problémov si nevieme rady.
„Ak sa dvojica či jednotlivec odhodlá navštíviť odborníka, paradoxne má veľký problém rozprávať o svojich starostiach. Nedokáže pomenovať problém,“ hovorí.
Veľký posun vo vzťahu aj sexualite môže predstavovať otvorená debata s partnerom a snaha pochopiť ho.
Menia sa stereotypy aj prístup k sexu
„Kým v 70-tych rokoch minulého storočia bolo takmer nemožné, aby sa ženy vydávali za mladších mužov a vysokoškolsky vzdelaná žena si vzala muža s nižším vzdelaním, dnes sa to stáva ďaleko častejšie,“ hovorí o pozitívnych zmenách sexuologička.
Ide o zmeny, ktoré by sexuálnemu životu mohli nahrávať. Avšak v súčasnosti ich negatívne prebíja ekonomický aspekt.
Ekonómka Allison Schrager vysvetľuje pokles sexuálnej aktivity u mladých ľudí voľbou nízkeho rizika. Mladí ľudia nechcú riskovať a ostávajú v detských izbách, kde majú televíziu, počítačové hry aj pornografiu.
Lenže v domácnosti s rodičmi sa sexuálne dá žiť omnoho horšie ako na vlastnej adrese, s čím prirodzene súvisí aj pokles sexuálnej aktivity.
„Až 40 percent Slovákov žije v takzvaných preplnených domácnostiach. Aj páry s deťmi častokrát bývajú s ich rodičmi či inými príbuznými,“ hovorí analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Druhým extrémom sú mladé rodiny s hypotékami, ktoré na úkor práce obetujú aj sexuálny život.

Pomôže sexuálny kalendár
Nové technologické možnosti rozšírili portfólio komunikácie, avšak dali do úzadia osobný kontakt. Práve ten je pre vytváranie sexuálnej väzby najpodstatnejší.
„V minulosti sa ľudia z prostredia svojej vyhriatej postele nemohli rozprávať s niekým z opačnej strany zemegule, dnes je to bežné. Aj vďaka tomu ľuďom chýba vrelosť vo vzťahu a pocit, že sú milovaní, obdivovaní a žiadaní,“ hodnotí Caisová.
Nepomáha tomu ani predstava, že dvojica leží vedľa seba v posteli a obaja surfujú na sociálnych sieťach. Ak teda chceme zlepšiť svoj vzťah, bude potrebné zreálniť nároky na seba aj partnera.

„Uvažujme trochu ako on či ona. Nechcime vždy všetko vedieť. Svoje malé tajomstvá si strážme a rešpektujme aj tajomstvá toho druhého,“ radí Caisová, ako udržať vo vzťahu sexuálnu iskru a lákavosť.
„Zaviesť si sexuálny kalendár, teda dni, kedy sme tu iba jeden pre druhého, už tiež zachránilo mnoho dvojíc pred rozpadom,“ dodáva zo svojich skúseností Caisová.
Intimitu vylepšia hravé technológie aj správna bielizeň
Moderné technológie mladých ľudí často oberajú o čas venovaný jeden druhému. Avšak nemusí to tak byť, ak ich použijú správne.
Stačí trochu erotickej hravosti a snahy o vytvorenie intímnej atmosféry. Ideálnou voľbou môže byť sexy bielizeň. Zaujme nielen vizuálne, ale hravou formou partnera upozorní, že je čas odložiť mobil.
Práve s touto myšlienkou a snahou o prehĺbenie skutočnej, nielen virtuálnej intimity, Telekom uviedol na trh dámske nohavičky a pánske boxerky Telekom underwear. Môžete ich využívať ako bežnú spodnú bielizeň, no stačí do nich vložiť Love Chip a začne sa zábava.

„Si pripravený na lásku?“ zjaví sa notifikácia na mobile partnera, ak sa k nemu priblížite v bielizni s aktívnym čípom. Možno vďaka tomu pochopí, že je čas odložiť prácu alebo zábavu a venovať sa niečomu inému.
Mobil sa vtedy prepne do špeciálneho režimu a namiesto zvonenia začne prehrávať romantické piesne. Je to zábavná forma, ako si byť bližší a technológie nevyužívať len na spájanie s inými, ale aj vyhradenie času pre intímny život. Tak ako radí sexuologička.
Love Chip sa pripája cez Bluetooth Low Energy, vďaka čomu jeho batéria vydrží dlhé mesiace. Technológie vás teda nemusia o potešenie s partnerom len pripraviť, môžete mať vďaka ním viac sexu ako predošlé generácie. Stačí byť pripravený na lásku.
Tento článok vám prináša Telekom.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.
Autor: Marek Mittaš pre Telekom