Zavádzanie príkrmov z tuhej stravy je pre väčšinu rodičov dôležitým medzníkom v živote ich malých detí. Ide o jeden z dôležitých krokov, ktoré smerujú k väčšej samostatnosti dieťaťa a k jeho postupnej nezávislosti.
Deti začínajú prejavovať záujem o tuhú stravu a napodobňovať návyky svojich rodičov či súrodencov medzi štvrtým a šiestym mesiacom. Zhruba v tomto období, ideálne bližšie k polroku, je vhodné začať s prikrmovaním.
Kým v minulosti sa príkrmy zavádzali veľmi skoro a už trojmesačné deti rodičia prikrmovali ovocím, pečivom či dokonca mäsom, mnoho dnešných rodičov s podávaním príkrmov otáľa.
Včasné, ale aj neskoré zavádzanie príkrmov však pre deti predstavuje značné riziko.
Materské mlieko strava nenahradí

V prvých mesiacoch po narodení by pre dieťa malo byť výhradnou a nenahraditeľnou stravou materské mlieko. Dojčené dieťa netreba nijako prikrmovať a nie je nutné ani dávať mu vodu.
V materskom mlieku sa z nutričného hľadiska nachádzajú všetky potrebné látky, teda bielkoviny, cukry, vitamíny, minerály, jedinečné tuky, živé a kmeňové bunky, protilátky, probiotiká, prebiotiká a látky, ktoré chránia proti infekciám.
Predčasné zavádzanie príkrmov alebo dokrmovanie detí umelým mliekom vedie podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k obmedzeniu alebo ukončeniu dojčenia. WHO zároveň odporúča dojčiť deti do veku dvoch rokov alebo viac.
Predčasné zavádzanie tuhej stravy má však aj iné riziká, ako je obmedzovanie prirodzeného dojčenia.