Predstavme si na úvod jednoduchý príklad, ktorý sa týka veľkého množstva ľudí. Matka malých detí, manželka a zároveň zamestnaná žena v jednej osobe. Na jej pleciach leží starostlivosť o rodinu, domácnosť aj prácu.
Zvyčajne nevie, kedy by si vôbec len tak sadla, prečítala knihu, vyložila nohy a niekedy doslova našla čas na poriadny dlhší kúpeľ. Pri predstave, že by si niekoľko chvíľ denne mala vyčleniť výlučne pre seba, sa možno iba pousmeje.
V skutočnosti takto vyzerá cesta k nezdravému stavu tela aj mysle. Starostlivosť o seba samého, v angličtine známa ako self-care, by si ľudia nielenže nemali odopierať, no vyslovene by mali urobiť všetko preto, aby ju do svojho života zakomponovali.
„Je nutná práve preto, že vám aj iným okolo vás pripomína, že aj vaše potreby sú dôležité,“ píše blogerka a spisovateľka Noma Nazhisová pre Forbes.
Čo znamená starať sa o seba?

Pochopiteľne, starostlivosť o seba samého znie ako široký pojem.
Koncept wellness zameraný na našu vonkajšiu schránku nás núti nad ňou premýšľať najmä ako nad relaxom, oddychom, masážami či rôznymi procedúrami, ktoré robia dobre nášmu telu. To je však iba jedna stránka.
Mnoho ľudí si self-care predstavuje aj ako starostlivosť o zdravotný stav, v prípade, že trpia nejakým ochorením.
Iní ju zase vnímajú ako všetko, čo robíme pre svoje vnútro.
Tom Beauchamp a James Childress vo svojej knihe Princípy biomedicínskej etiky ju definujú ako poskytovanie adekvátnej pozornosti vlastnému fyzickému aj psychickému blahu. Zahŕňa teda činnosti, ktoré nám robia dobre po všetkých stránkach.
Dôležitosť času pre seba
Správna self-care sa nezaobíde bez zdravého sebavedomia a empatie k sebe samému, no ani bez schopnosti vnímať svoje každodenné fungovanie a všímať si, keď nám dochádza energia.
Tým, že sa venujeme sami sebe, sa chránime pred vyhorením a self-care má aj podľa výskumov veľké výhody pre telo i myseľ.