„Takmer všetko, na čo sa pozeráme, je staré len 70 - 80 rokov,“ hovorí rodák z Gdanska Michal, keď sa prechádzame starobylým Glovnym Miastom. Pod Zlatou bránou, ktorá ohraničuje tepnu mesta - ulicu Dluga, zastaneme pri fotografiách zobrazujúcich jej tvár čerstvo po vojne.
Tragický súbor ruín, popola a zvyškov radnice s odťatým vrcholkom. „Do roku 1945 bolo zničených vyše 90 % centra. Mestské plány zo 17. storočia sa, našťastie, nestratili. Podľa nich Gdansk dom za domom, ulicu za ulicou nanovo vybudovali do pôvodnej krásy.“
Ak sa pýtate, prečo nedostal svoju predvojnovú podobizeň, odpoveď je jednoduchá – keď už stavať nanovo, tak veľkolepo.
Grécky boh aj liečivé zlato severu
V 17. storočí bol Gdansk najmocnejším mestom v Poľsku, vďaka prístavu mal aj výhodnú pozíciu. Všetko, čo prechádzalo cez Baltské more, podliehalo clu, a tak mesto zbohatlo.

„Jednou zo špecialít tých čias bol Goldwasser – sladký a silný bylinný likér, v ktorom plávali pláty zlata. Podľa legendy sa obyvatelia prechádzali s fľašou v ruke po meste a na chodník vypľúvali cenný kov, aby prisťahovalcom ukázali, aký je Gdansk bohatý,“ vysvetľuje Michal.
Kto túži „zlatú vodu“ ochutnať, nezostane ukrátený. Pri rieke Motlawa stojí rovnomenná reštaurácia Goldwasser a kúsok ďalej, v Gdanski Bowke, z nej vyrábajú chutné pralinky.
Vek stavieb nič nemení na tom, že mesto dýcha históriou. Vysoké štíhle domy hýriace pastelovými farbami, pred ktorými sa vďaka malému priedomiu so schodíkmi dá kedykoľvek oddýchnuť, sú spomienkou na holandských kupcov, v kozmopolitnom meste sa však stretávalo aj mnoho ďalších národov.
Malebné zákutia pokračujú na ulici Dlugi Targ s Neptúnovou fontánou, ktorá odkazuje na spojitosť mesta s morom. Za najkrajšími kúskami jantáru – zlata severu, sa treba vybrať na Mariacku ulicu.
Šperky a ďalšie umelecké predmety tu na svojich kupcov čakajú v originálnych vitrínach v tvare starých plynových lámp alebo malých domčekov. Úzku ulicu z oboch strán lemujú rozprávkové domy, ktoré strážia kamenné hlavy drakov. Do ich tlám zlatníci a obchodníci kedysi elegantne ukryli odkvapy.


Dnes tu okrem obchodíkov nájdete aj množstvo galérií, knižnicu či chutné mezonetové kaviarne s točitým drevený schodiskom. Ochutnajte v nich napríklad sernyk – koláč s tvarohom alebo klasiku – jablkovo-škoricový koláč s vanilkovou zmrzlinou. Alebo sa pokochajte výhľadom na Baziliku Panny Márie, najväčší tehlový svätostánok v Európe, v ktorom ležia aj astronomické hodiny z 15. storočia. Z vyhliadky na veži, ku ktorej vedie 409 schodov, sa mesto rozprestrie ako na dlani.
Kto by sa chcel o stvrdnutej živici dozvedieť viac, mal by zamieriť do Múzea jantáru. Leží v renesančno-gotickom komplexe, ktorého súčasťou je aj väzenská veža a mučiareň.
„Gdansk ležal na slávnej Jantárovej ceste. Najväčšou pýchou múzea je zriedkavý nález - jašterica, ktorú jantár uchoval státisíce rokov,“ hovorí sprievodkyňa Katarzyna.
Zvyšok výstavy je venovaný dielam, ktoré vznikli ľudskými rukami – od jantárových plachetníc cez oltáre až po moderné gitary. Mimochodom, pri nákupoch si dávajte pozor na falšovateľov – pravý jantár vraj vždy elektrizuje.
Staroveký prístav

Zo Zeleného mosta, ktorý vedie ponad rieku Motlawa, sa otvára fotogenický výhľad na obe strany nábrežia – Dlhého aj Rybárskeho. Lemujú ho vysoké rybárske domy, panorámu dotvára aj Žuraw - stredoveký žeriav a mestská brána v jednom. Kedysi sa používal na nakladanie tovaru na lode a poháňali ho nohy robotníkov.
Na opačnom brehu kotví masívna loď Soldek, z ktorej je dnes už múzeum. Ostrov Olowianka uprostred rieky zažil za posledné roky rýchly rozmach.
Vyrástlo na ňom vyhliadkové koleso Amber Sky, deti lákajú obrovské písmená GDAŃSK, po ktorých sa dá loziť, a o oddych sa postará malý park plný drevených ležadiel s božským výhľadom. Nedávno tu pribudla Kladka – zdvíhací most, ktorý v polhodinových intervaloch mení polohu, aby obslúžil chodcov aj lode.
Na opačnom brehu, odkiaľ sa šíria vône rýb a pečeného mäsa, leží aj nástupište vodnej električky, ktorá mieri na polostrov Westerplatte. Práve tu sa 1. septembra 1939 začal najkrvavejší konflikt všetkých čias – druhá svetová vojna. Dnes tu leží Pamätník obrancov pobrežia a náučný chodník, ktorý vás prevedie udalosťami boja Poliakov proti presile nemeckej armády.

Len pred dvoma rokmi v Gdansku dokončili aj veľkolepé Múzeum druhej svetovej vojny. Na výstavu, ktorá azda nikoho nenechá chladným, si vyhraďte aspoň tri hodiny. O snahách vymaniť sa spod vplyvu komunizmu zasa vypovedá Európske centrum Solidarity neďaleko dokov.
Alternatívne trendy
Ak bude histórie zrazu na vás veľa, o návrat do súčasnosti sa postará návšteva lodeníc. V bývalých priestoroch tovární na výrobu lodí, kde sa ešte skláňajú hlavy žeriavov, rozkvitá hipsterské centrum s množstvom barov, reštaurácií aj s mestskou plážou. Milovníci streetartu si na svoje prídu v štvrti Zaspa.
„V spolupráci s umelcami sme premenili panelákovú zástavbu na umeleckú galériu so 60 veľkoformátovými dielami pod holým nebom. V lete vás ňou bezplatne prevedú naši sprievodcovia,“ hovorí Bartek.
Netreba zabudnúť ani na dobré jedlo, ktoré v Gdansku nájdete na každom rohu. Stavte na ryby priamo z rybárskych sietí alebo na poľskú klasiku – sýtu polievku žurek, bigos z kyslej kapusty a hríbov alebo pirohy v sladkých aj slaných verziách.
Reštaurácia Piwna 47 pod Bazilikou Panny Márie ich servíruje v luxusnom štýle, zatiaľ čo Gdanski Bowke (v preklade výtržník) zasa v tradičnom šate – a to doslova – personál obsluhuje v krojoch. Po dobrom jedle si doprajte prechádzku v parku Oliwa s malým vodopádom, dlhými alejami stromov a kvetinovými záhonmi.
Ak prídete v správnom čase, stanete sa svedkom úžasného koncertu – miestny organ dokáže vydať neuveriteľné zvuky vrátane kvapkajúceho dažďa.

Baltskí súrodenci
Gdansk, Sopot a Gdyňa vďaka svojej blízkosti tvoria súvislý zastavaný mestský celok, a tak sú známe aj pod menom Trojmiasto.
Sopot – pobrežné kúpeľné mesto si svojho času obľúbili aj európski vladári. Vlakom sa sem z Gdanska dostanete za 20 minút, vedie sem aj cyklistický chodník. Najväčšou atrakciou je najdlhšie drevené mólo v Európe. Charakteristický je aj Krivý domček – hoci zvonka pripomína rozprávku, slúži ako nákupné centrum.
Gdyňa – kedysi drobná rybárska dedinka sa v 20. rokoch po rapídnej výstavbe zmenila na moderné mesto s vyše 200-tisíc obyvateľmi. Symbolom sú obrovské lode, z ktorých sú dnes múzeá. Príjemná promenáda vedie k pláži, v centre zaujme Múzeum emigrácie, ktoré mapuje odchod Poliakov za novým životom v zahraničí.
TIP: O bezstarostné cestovanie v celom Trojmeste sa postará dopravná turistická karta Visit Gdansk, ktorá sa dá kombinovať aj s výletnou. V kalendári si zaškrtnite utorky - mnohé múzeá vtedy poskytujú vstupné zdarma.