Skupinka ľudí sedí v kruhu na zemi a popíja čaj s magickými hubami, aby sa o chvíľu pod vplyvom drog vydali na cestu objavovania svojho vnútra.
Pred chiropraktikom ležia zvíjajúce sa telá ľudí, ktorých sa nedotýka, ale lieči ich energiou.
Členka tímu Goop sa rozplače, keď ju jasnovidka spojí so zosnulou rodinou a tvrdí, že médiom dokáže byť každý.
Epizódy z novej šesťdielnej dokumentárnej série Goop Lab herečky a podnikateľky Gwyneth Paltrow ponúkajú aj takéto scény.
Na Netflixe vyšla 24. januára. Paltrow v sérii šiestich dokumentov stavia na svoje wellness značke Goop, ktorej hodnotu odhadujú na štvrť miliardy dolárov.
Ide o logický krok - herečka vie, ako na seba upútať pozornosť aj za cenu toho, že bude vyzerať ako šarlatánka.
So pseudovedou a predajom produktov, ktorým pripisuje ničím nepodložené zázračné účinky, je Goop už roky spojený.
Možno na tom niečo bude

Herečka cez Goop predávala napríklad kamenné vaginálne vajíčka či esenciálny olej, ktorý vraj mal pomáhať pri depresii.
Reportáž New York Times z roku 2018, ktorá zachytila Paltrowovej prednášku pre univerzitných študentov, ukazuje, že si je vedomá, ako vie kontroverziu okolo svojich produktov speňažiť.
V postfaktuálnej dobe, ktorá s pravdou čaruje celkom slobodne, je tento prístup výsostne nezodpovedný. To vidíme aj v dokumente Goop Lab, ktorému chýba to hlavné - kritický hlas.
Epizódy seriálu zachytávajú kontroverzné koncepty, ako napríklad terapia chladom a Wim Hofova metóda, liečenie energiou, médium a komunikácia s mŕtvymi, diéty a dlhovekosť či psychedeliká v medicíne.
Formát je jednoduchý, Paltrow a Elise Loehnen, hlavná tvorkyňa obsahu stránky Goop, s rôznymi odborníkmi preberajú témy, experimentujú spolu so zamestnancami Goopu a väčšinou si len prikyvujú.