Graf šťastia počas ľudského života pripomína písmeno U. Z viacerých zdrojov, napríklad zo štatistík amerického Národného úradu pre ekonomický výskum, z dát OSN, ale aj z univerzitných výskumov vieme, že ľudia sa veľmi šťastní cítia počas neskorého dospievania a v čase okolo dvadsiatky.
Od tohto veku ich šťastie pozvoľna klesá a do kritického bodu sa dostáva zhruba okolo päťdesiateho roku života. Po prekonaní tohto úpadku spokojnosti sa krivka šťastia znova zdvíha a najviac šťastia a spokojnosti pociťujú ľudia vo veku 65 až 70 rokov.
Najkrízovejší bod, teda vek medzi 45. a 55. rokom života sa často spája aj s termínom kríza stredného veku. Stereotypne a často tragikomicky sa táto fáza života spája najmä s mužmi. Krízu stredného veku však pociťujú obe pohlavia.
Čo vyvoláva krízu?

Vo všeobecnosti platí, že muži aj ženy sa v tomto zlomovom období začínajú zaoberať problémami a pocitmi, ktoré prežívajú tu a teraz.
Kým v predchádzajúcich rokoch a dekádach dôraz kládli na budúcnosť, svoju pozornosť venovali práci a rodine, uprostred života sa podľa štúdie uverejnenej v Review of Psychology zhruba štvrtina ľudí dostáva do krízy.
Tú nespúšťa len nízka hodnota všeobecného pocitu šťastia a spokojnosti. Muži aj ženy sú práve v tomto období častejšie ako kedykoľvek predtým konfrontovaní so smrteľnosťou a s tým, čo vo svojom živote stihli dosiahnuť.