Lyžiarske strediská sa už snažia zasnežovať, aj keď teploty stále nie sú dostatočne nízke. No lyžiarska sezóna začala a prebieha nielen na Slovensku, ale napríklad aj v Rakúsku, ktoré s obľubou navštevuje mnoho Slovákov.
Niektorí sa postavia na lyže po rok dlhej pauze a to môže pre telo znamenať veľký šok a záťaž.
Ak viete, že sa v zime ocitnete na zasneženom svahu, najoptimálnejšie je začať sa na športový výkon pripravovať už v koncom leta, najneskôr v septembri. Na sneh a zimnú prípravu však v tomto období myslí len málokto. A tým sa zvyšuje aj riziko možného zranenia.
S odborníkom, fyzioterapeutom a telovýchovným pedagógom Miroslavom Dlhošom z kliniky Rehabilica, sme sa rozprávali o tom, ako absolvovať prípravu pred vykonávaním zimných športov, aj o tom ako telo po výkone zregenerovať.
Rýchla doba

Z technického hľadiska sa v našich životoch zdokonaľuje množstvo činností, nevynímajúc športy. Technické lyžiarske vybavenie je na čoraz vyššej úrovni. Z toho vyplýva aj väčšia odvaha lyžiarov či snoubordistov.
„V súčasnosti sa na svahoch jazdí rýchlo a veľmi často nekontrolovane. Všetko je závislé od technickej lyžiarskej vyspelosti ľudí. Často svoje schopnosti preceňujú a dochádza ku vzájomným kolíziám lyžiarov, kedy už stretu nemožno zabrániť. Nastáva náraz a následne aj úrazy.
Najviac trpia kolená a veľmi často pri páde aj hlava lyžiara. Helma je preto nevyhnutnosťou. Sú svahy, kde bez ochrany hlavy nie je možné jazdiť,“ upozorňuje Miroslav Dlhoš.