Slovensko má školstvo na pomerne vysokej úrovni, zadrháva sa však často v momente, keď dieťa skončí školu, strednú či vysokú, a nevie čo ďalej. Súčasné vzdelávanie nepripravuje deti dostatočne na prax.
Aj preto bol na Slovensku v roku 2016 zavedený národný projekt duálneho vzdelávania podľa nemeckého modelu, ktorý má študentov pripraviť na vstup na pracovný trh.
Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické zručnosti priamo u zamestnávateľa.
Medzi školou a zamestnávateľom vzniká zmluva, v ktorej sa obe strany zaviažu čo najužšie prepojiť všeobecné vzdelanie s odborným a s praktickou prípravou u zamestnávateľa.
Nejde o prax v učebni, ale v reálnych podmienkach na pracovisku konkrétnej firmy, ktorú sám študent ešte pred nástupom na strednú školu oslovil.
Mýty odrádzajú skôr rodičov, nie deti

„Ak žiak absolvuje program duálneho vzdelávania, stáva sa automaticky rešpektovanejším odborníkom vo vybranom odbore,“ hovorí Ľubomír Billý, konzultant zo spoločnosti Centire, ktorý navštevuje slovenské základné školy a vysvetľuje žiakom aj rodičom podstatu duálneho vzdelávania.
Kým deti sa týmto možnostiam otvárajú, v rozhodnutí nastúpiť na odbornú školu ich často brzdia vlastní rodičia.
„Keď je záujem, zúčastňujeme sa na rodičovských združeniach, aby sme rodičom vysvetlili a objasnili princípy programu a zbavili ich pochybností. Odrádza ich mnoho zbytočných mýtov,“ hovorí.
Najväčší záujem o duálne vzdelávanie podľa neho pretrváva v Košickom, Žilinskom či Trenčianskom kraji.
Pre koho?
Program je určený pre každého žiaka 9. ročníka, ktorý sa chce zamerať viac na prax a reálny výkon povolania. Ešte lepšie je, ak má študent predstavu o tom, akému odboru sa chce venovať, čo ho baví a v čom je zručný.
Vyberať si možno zo škôl s rôznorodým zameraním.