SME

Nebolia a postretnú množstvo žien. Čo sú cysty a ako vznikajú?

Väčšinou nie sú nebezpečné, no niekedy môžu ohroziť na živote.

(Zdroj: STOCK ADOBE)

Otázky, čo sú cysty, prečo a ako vznikajú, sa najpálčivejšie dotýkajú mnohých žien. Najčastejšie tých, ktoré majú nepravidelný menzes s veľmi silným krvácaním či častými bolesťami podbrušia, alebo sa snažia otehotnieť.

Cystické zmeny na vaječníkoch sú pritom veľmi bežné. Najviac postihujú práve ženy v plodnom veku medzi 20. a 35. rokom, ale nevyhýbajú sa ani ženám v prechode.

Cysty majú tendenciu zväčša pozvoľna samy zmiznúť. Pokým nespôsobujú subjektívne ťažkosti, nevyžadujú si väčšiu pozornosť či liečbu, netreba ich však ani celkom ignorovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zistíme, že nás trápi práve cysta

Súvisiaci článok Rakovina vaječníkov zabíja potichu, jej príznaky si nemusíte všimnúť Čítajte 

„Slovo cysta je medicínsky výraz, ktorý označuje akýkoľvek útvar, ktorý má svoju vlastnú stenu a je vyplnený tekutinou. Takýto útvar sa môže nachádzať kdekoľvek v organizme, či už je to vaječník, oblička alebo pľúca,“ vysvetľuje gynekológ Peter Uharček z Gyncentrum Nitra.

Informáciu o tom, že máme v organizme takýto útvar, nám najčastejšie podá práve gynekológ počas pravidelného preventívneho vyšetrenia, keď je ženské telo podrobené dôkladnému ultrazvuku.

Signály, ktoré nás majú varovať:

  • Nepríjemné bolesti a zväčšenie brucha
  • Nepravidelná alebo problematická menštruácia
  • Veľmi silné krvácanie alebo, naopak, jeho absencia
  • Bolestivý pohlavný styk
  • Rozšírenie ochlpenia, stmavnutie chĺpkov, zhrubnutý hlas

Aké typy cýst existujú?

Je ich viacero. Dôležité je poznať, ako cysta vznikla a ako sa prejavuje. Na základe týchto údajov pristupujú potom aj lekári k liečbe pacientky.

SkryťVypnúť reklamu

Folikulárne cysty

Najčastejšie sa vyskytujúce cysty v ženskom organizme sú folikulárne. Teda tie, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch. V priebehu normálneho menštruačného cyklu dozrievajú folikuly striedavo raz na jednom, raz na druhom vaječníku.

Vždy takto dozrieva len jeden folikul. Ten v rámci jedného cyklu narastie na 25 až 30 milimetrov, následne uprostred cyklu (v období ovulácie) praskne a uvoľní sa z neho vajíčko zrelé na oplodnenie.

„Za určitých okolností však príde k tomu, (najčastejšie z nejakých hormonálnych príčin), že k prasknutiu folikulu nedôjde, a teda ovulácia neprebehne. V tomto prípade tento folikul, v skutočnosti už cysta, rastie ďalej. Môže dorásť až do veľkosti 10 až 12 centimetrov. Je to útvar, ktorého stena je tenká a vyplnená čírou tekutinou. Sama o sebe nie je pre ženu nebezpečná,“ vysvetľuje Uharček.

SkryťVypnúť reklamu

Retenčná cysta

Súvisiaci článok Myslíte si, že viete o vagíne všetko? Test o ženskom lone to preverí Čítajte 

„Druhou najčastejšou cystou v organizme je takzvaná retenčná cysta. Vzniká v žľazovom tkanive. Žľazy vylučujú určitý sekrét. Pokým príde k situácii, že sa tento sekrét namiesto vylučovania von v nejakej oblasti tela hromadí, znovu vytvorí akýsi útvar. Žľazové tkanivo okolo neho vytvorí stenu cysty.

Nakoľko žľazy neustále produkujú im vlastný sekrét, ktorý sa nemá možnosť dostať z tela von, stále sa to hromadí na tom istom mieste a cysta tým rastie a rastie,“ objasňuje proces tvorby takýchto cýst lekár.

Tento typ cysty je bežným javov nielen na vaječníku. Vo vaječníku sa tvorí preto, lebo obsahuje zárodočné bunky, ktoré sú schopné sa transformovať na akúkoľvek bunku, ktorá sa za normálnych okolností nachádza v organizme.

Najčastejšie sa vyskytujúcim typom takejto cysty je dermoidná cysta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Táto cysta má hrubšiu stenu ako cysta folikulárna. Väčšinou obsahuje maz, rôznu tekutinu, ale dokonca iné tkanivá, ako sú epitélie či zub,“ pokračuje gynekológ.

Endometriózna cysta

Počas normálneho menštruačného cyklu ženy výstelka dutiny maternice (endometrium) pod vplyvom hormónov narastá. Na konci cyklu sa táto sliznica zas pod vplyvom poklesu hormónov deštruuje, teda rúca a odteká z tela von ako menštruačná krv.

„Rovnakým spôsobom reagujú bunky tohto endometria aj v inej lokalite. Pokiaľ je však ložisko napríklad niekde vo vaječníku, tam to nemá kde odtiecť a táto tekutina sa tu opäť hromadí dlhší čas. Okolo tohto sekrétu sa postupom času opäť vytvorí akési puzdro a vznikne nová cysta. Je vyplnená deštruovanými bunkami endometria, v podstate starou menštruačnou krvou,“ vysvetľuje Uharček.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cysta vo vaječníku môže prasknúť na veľmi nevhodnom mieste, napríklad blízko nejakej väčšej cievy, ktorá praskne tiež a žena začne krvácať.

Peter Uharček

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

Ide o ochorenie, pri ktorom vaječník neprodukuje hormóny v takých hladinách, ako by sme potrebovali, a teda menštruačný cyklus ženy zväčša nebeží normálnym spôsobom.

"Zmení sa tiež štruktúra vaječníka. Za normálnych okolností obsahuje vaječník viacero drobných folikulov vo veľkosti od dvoch do štyroch milimetrov. Pri PCOS sú tieto folikuly väčšie – až 10 milimetrové,“ objasňuje gynekológ.

Vaječník býva zväčšený a žena môže mať problémy s otehotnením, pretože u nej väčšinou nedochádza k normálnej ovulácii. Je väčšia pravdepodobnosť, že z niektorého z folikulov narastie cysta.

„Aby sme tomu zabránili, snažíme sa činnosť takýchto vaječníkov utlmiť. Liečba ako taká kauzálna neexistuje,“ konštatuje odborník.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príznaky PCOS:

  • Vysoká hladina mužských pohlavných hormónov
  • Väčšia miera ochlpenia aj na mužských partiách
  • Akné
  • Obezita
  • Poruchy menštruačného cyklu, tzv. anovulačné cykly

Cysty a riziká s nimi spojené

Bez ohľadu na to, o aký typ cysty ide, existujú v podstate tri situácie, ktoré môžu byť pre ženu nebezpečné:

  • Prasknutie cysty
  • Otočenie cysty
  • Zápal

„Cysta vo vaječníku môže prasknúť na veľmi nevhodnom mieste, napríklad blízko nejakej väčšej cievy, ktorá praskne tiež a žena začne krvácať. Krváca do brušnej dutiny, a to ju ohrozuje na živote. Môže ísť o masívne krvácanie, a ak sa žena dostane k zdravotníckej pomoci neskoro, môže ju to ohroziť," vysvetľuje lekár.

Súvisiaci článok Anti-Müllerov hormón: Nenápadný, no dôležitý pre ženské vaječníky Čítajte 

Druhým mechanizmom, ktorý nejakým spôsobom ženu ohrozuje, je, keď príde k otočeniu cysty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Ak nastane takáto situácia, priškrtia sa cievy, ktoré vedú z a do vaječníka a vznikne tam ischémia, teda nedostatok kyslíka, čo môže viesť až k odumretiu celého vaječníka. To v konečnom dôsledku vyvoláva výraznú bolestivosť. Ak príde až k odumretiu vaječníka a včas sa nezasiahne, opäť to môže veľmi vážne ohroziť ženino zdravie.“

Ak sa v okolí vaječníka začne hromadiť nejaký sekrét (hnis), ktorý sa postupne zlepuje dokopy až sa ohraničí, môžu vznikať nepravé, zápalové cysty, teda takzvané pseudocysty alebo tumory.

"Tie môžu byť tiež nebezpečné, ak sú v tele dlhší čas a hnisu sa v nich nazhromaždí väčšie množstvo. Môže to prasknúť a obsah cysty sa vyleje do brušnej dutiny, kde môže spôsobiť veľmi vážny zápal, ktorý je až život ohrozujúci,“ uzatvára Uharček.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O prasknutí cysty zväčša jej nositeľky vedia. Prejavuje sa ostrou bolesťou vystreľujúcou niekedy až do pliec, nevoľnosťou či vracaním.

Ako sa zbaviť cysty

Presná liečba vždy závisí od diagnózy. Inak sa pristupuje k malým neškodným cystám, ktoré stačí preliečiť hormonálnou antikoncepciou a inak k cystám, ktoré sú bolestivé a väčších rozmerov, prípadne ktoré sa dlhodobo nezmenšujú.

V takomto prípade lekári najčastejšie volia operačný zákrok. Laparoskopiou cez malý rez v pupku a ďalšie dva pomocné rezy v dolnej časti brucha cysty rozrušia a odsajú.

Niekedy však ani táto metóda nestačí a lekári musia siahnuť po drastickejšom zásahu do organizmu ženy. V prípade cýst na vaječníkoch môže dôjsť k odstráneniu časti i celého vaječníka, čo zanechá na žene následky. Najčastejšie majú takéto ženy neskôr problémy s počatím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 29 383
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 800
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 203
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 987
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 575
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 6 939
  7. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 034
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 873
  1. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  2. Tupou Ceruzou: Smerákov
  3. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  4. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  5. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  6. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  7. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  8. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
SkryťZatvoriť reklamu