Digitálna nomádka sa živí online marketingom. Svoju záľubu v cestovaní prepojila s biznisom, píše úspešné blogy a je autorkou knihy o digitálnom nomádstve. V poslednom období sa rozhodla spomaliť, lieta medzi Bratislavou a Bali, kde si užíva ďalšie hobby – surfovanie, a prostredníctvom svojich článkov učí ľudí, ako využívať svoj potenciál v pracovnej oblasti a popritom spoznávať svet.
V čom spočíva životný štýl digitálnej nomádky?
Populárny je najmä posledných päť rokov, no prvýkrát sa tento termín spomenul približne v roku 1997 v knihe Digitálny nomád. Digitálny nomád alebo nomádka je osoba, ktorá dokáže skombinovať prácu s cestovaním. Vďaka dostupnosti a vývoju technológií je väčšia a jednoduchšia možnosť pracovať z rôznych miest, na diaľku a online.
Takto môžu pracovať napríklad developeri webových stránok, grafickí dizajnéri, fotografi, online marketéri, ľudia zameraní na sociálne médiá, dátoví analytici.

Väčšina z týchto pozícií sa vykonáva online a môžu byť zvládnuté aj na diaľku.
Ľudia tak môžu pracovať aj počas toho, ako cestujú. Premiestňovanie je však veľmi subjektívne.
Sú ľudia, ktorí cestujú, ale veľmi rýchlo. Vyberú sa do sveta na dva mesiace, pretože chcú precestovať Európu a vidieť toho čo najviac. Popritom si plnia pracovné úlohy, vybavujú e-maily.
Čím dlhšie však takto človek funguje, tým častejšie neskôr spomalí a začne sa dlhší čas zdržiavať na vybranom mieste. Sama som si prešla týmito fázami.
Silvia Púchovská (36)
- narodila v Snine, vyrástla v Bratislave,
- absolvovala Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity, počas štúdia bola dvakrát v New Yorku na programe Work & Travel
- žila v Španielsku, potom sa za prácou presťahovala do Kodane, kde pôsobila v oblasti marketingu,
- neskôr cestovala po svete, začala pracovať ako freelancerka a blogovať na svojom blogu Silviapuchovska.com,
- založila si content marketingové štúdio Studio Inbound,
- v roku 2018 vydala knihu Svet je moja kancelária, v ktorej predstavuje svoj príbeh a opisuje výhody aj výzvy digitálneho nomádstva.
Žijete takto od roku 2014. Ako ste sa dopracovali k rozhodnutiu pracovať na cestách?
Pred siedmimi rokmi som dala výpoveď, potrebovala som pracovnú pauzu a rozhodla som sa ju využiť cestovaním. Hneď po vysokej škole som začala pracovať v Dánsku.
Do pracovného tempa som naskočila rýchlo a intenzívne, čo sa po čase odrazilo celkovým vyčerpaním. Napriek tomu, že ma práca bavila, pomerne mladá som sa dostala k zodpovedným úlohám.
To bolo pozitívne. Našetrila som si peniaze, získala som prax, no potrebovala som prestávku.
Už od detstva som snívala o tom, že vycestujem do Južnej Ameriky, a tento sen som si chcela splniť. Prvé dva roky som cestovala po rôznych krajinách s batohom na chrbte a medzitým som blogovala.
Šlo však skôr o záľuby, nezarábala som si tým. Prvý moment, keď som začala mať svojich klientov a zarábať si popri cestovaní, prišiel pred piatimi rokmi.

Takže digitálne nomádstvo nebolo vaším pôvodným plánom.
Objavila som ho až počas cestovania. Mala som skúsenosti s firemnými blogmi, digitálnym marketingom. Na cestách som stretla ľudí, ktorí pracovali online, na diaľku.
Vďaka nim som si uvedomila, že svoje digitálne zručnosti môžem naplno využiť, že sú žiadané a klientov si môžem hľadať aj priamo na internete. Najprv som sa zaregistrovala v jednej online databáze freelancerov a začala som si ich aktívne hľadať.
Päť rokov je už dlhý čas na to, aby ste získali mnoho skúseností a iný pohľad na tento trend. Zmenil sa nejako váš prístup k digitálnemu nomádstvu v porovnaní so začiatkom?
Na začiatku som mala ružové okuliare a obrovské nadšenie. To je pri štarte podnikania dobré. Cestovateľská časť digitálneho nomádstva bola pre mňa jednoduchšia. Presúvanie sa a schopnosť žiť v iných krajinách a kultúrach som mala zvládnuté, pretože som aj dovtedy veľa cestovala.
Najťažšia časť na práci online bola práve potreba nájsť si reálnych klientov a zarobiť si. V tom čase som začala aj surfovať, čo bola pre mňa obrovská motivácia. Nútilo ma to ostať pri oceáne dlhšie a nájsť si spôsob, ako fungovať mimo domova.