Keď sa povie ihrisko, väčšina ľudí si predstaví miesto plné farebných preliezačiek, šmykľaviek a hojdačiek, na ktorých šantia malé deti. Detské ihriská sú bežnou súčasťou verejného priestoru a spočítať, koľko sa ich nachádza vo veľkých mestách a metropolách, by bolo veľmi náročné.
Mnohé krajiny však starnú, detí sa rodí menej a pribúda seniorov.
Tomuto faktu sa prispôsobuje čoraz viac veľkých miest vrátane Pekingu, Tokia, Barcelony, Londýna, Štokholmu, Vancouvera či Berlína, ktoré budujú nový koncept ihrísk. Ide o senior parky alebo ihriská pre starých ľudí.
Najprv Čína, potom Európa

Prudký nárast starnúcej populácie pocítila najmä Čína, ktorej populácia výrazne zostarla v dôsledku politiky jedného dieťaťa zavedenej v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.
Čínska vláda sa teda už v polovici deväťdesiatych rokov musela zaoberať telesnou kondíciou čoraz staršieho obyvateľstva a do národného programu o zdraví obyvateľstva z roku 1995 preto zahrnula aj výstavu športovísk pre starších ľudí.
Pravidelné ranné cvičenie je navyše jedným z pilierov tradičnej čínskej medicíny, a tak vládne nariadenie spolu s vybudovanou infraštruktúrou ihrísk padli na úrodnú pôdu. Pravidelné ranné cvičenie na seniorských ihriskách je bežnou súčasťou života miliónov Číňanov a zároveň inšpiráciou pre iné krajiny.
Berlínsky senior park otvorili v roku 2007, Londýn tento trend nasledoval o dva roky neskôr.
Suverénnym európskym lídrom v budovaní ihrísk pre starších obyvateľov je však Španielsko, ktoré len v Barcelone vybudovalo 300 podobných priestorov.