Niektorí hovoria, že najjasnejším znakom dospievania (okrem platenia účtov) je strata priateľov.
Tých máme obvykle v každej etape života, no len pár šťastlivcov má v každej z nich okolo seba tých istých ľudí. O priateľov pritom nie vždy prichádzame pre vedomé rozhodnutia a ich odliv je podľa výskumov najzásadnejší ešte pred dosiahnutím tridsiatky.
Človeku niekedy nezostáva iné, ako tento fakt prijať, pretože strata priateľov v priebehu dospievania a dozrievania je celkom bežná.
Navyše v sebe môže niesť aj určité pozitíva, ktoré súvisia s tým, že ak niekto z nášho života odíde, vznikne priestor niekoho nového doň vpustiť). Existuje pre to niekoľko dobrých vysvetlení.
Priateľstvá strácajú relevanciu

V istom veku robíme rozhodnutia o tom, kedy a na akú školu pôjdeme, v akom meste budeme žiť a kde začneme pracovať.
Vyberáme si partnerov, tvoríme rodiny a venujeme sa iným záujmom ako kedysi. Jednoducho povedané – dozrievame a posúvame sa.
To isté sa deje aj našim priateľom.
A tak všeobecným vysvetlením toho, že sa priateľstvá v určitom veku vytrácajú, je, že po čase môžu strácať na relevancii. Z niektorých ľudí a situácií človek jednoducho vyrastie.
"Po tridsiatke nastáva dekáda, v ktorej všetci neúmyselne zabíjame naše priateľstvá," hovorí pre Vice Shasta Nelsonová, zakladateľka portálu GirlFriendCircles.com a autorka knihy o udržaní priateľstiev.