Ktoré sú najväčšie nákupné dni v roku? Predvianočné obdobie? Zľavy počas Black Friday a Cyber Monday?
Rozhodne k nim patria, ale v skutočnosti sa najväčší nákupný ošiaľ odohráva počas Singles' Day, teda Dňa nezadaných. Odhaduje sa, že je asi štyrikrát väčší ako Čierny piatok a každý rok sa koná 11. novembra.
Na rozdiel od spomenutých nákupných dní jeho cieľom nie je bezhlavo zháňať veci pre druhých, ale sústrediť sa najmä na to, ako obdarovať seba.
Protiklad Valentína

Táto akcia má korene už v roku 1993, keď ju v Číne odštartovali mladí študenti z Nankingu.
Tí chceli vytvoriť akési opozitum k valentínskym oslavám lásky, ktoré by mohli oslavovať aj nezadaní ľudia.
Pôvodne svoj nápad nazývali Deň starých mládencov, no neskôr sa spopularizoval aj medzi ženami a premenoval sa na univerzálnejší Deň nezadaných.
Dôvod, prečo pripadá práve na 11.11. je ten, že číslica jeden symbolizuje jednu osobu a najviac takýchto číslic, teda single osôb, je práve v danom číselnom vyjadrení.
Deň nezadaných sa však nespájal s 24-hodinovým maratónom v zľavách a online nakupovaní vždy.
Jeho pôvod bol nekomerčný a až postupne sa na tomto "sviatku" začali priživovať maloobchodné spoločnosti, ktoré využili jeho marketingový potenciál.
Rekordné predaje
Firma Alibaba, ktorú niektorí označujú za čínsku verziu Amazonu, a ktorú založil čínsky obchodník a druhý najbohatší muž v krajine, Jack Ma, skomercionalizovala Singles' Day v roku 2009, píše Independent.

Spoločnosť práve 11. novembra vždy na 24 hodín spúšťa obrovský výpredaj, ktorý za niekoľko rokov predčil v objeme minutých peňazí aj spomínané ďalšie známe dni zliav.
Počas Dňa nezadaných v roku 2018 minuli zákazníci len na portáli Alibaba vyše 30 miliárd dolárov (približne 27 miliárd eur).
Webová stránka CNET odhaduje, že tento rok by čiastka mohla presiahnuť 40 miliárd dolárov.
Hoci najviac táto udalosť rezonuje práve v Číne, Deň nezadaných sa čoraz viac popularizuje aj v iných krajinách, napríklad v Juhovýchodnej Ázii, ale aj v USA a v niektorých krajinách Európy.
Na Slovensku sa tento rok do akcie zapájajú napríklad firma Jysk alebo Muziker.