Hoci je orgazmus žiadanou súčasťou milostných aktivít, ženy v heterosexuálnych vzťahoch ho zažívajú menej často ako muži. Podľa veľkej americkej štúdie z roku 2016 dosiahnu muži orgazmus v 95 percentách prípadov, zatiaľ čo ženy iba v 65 percentách.
Iný výskum z roku 2018 zameraný na mladomanželské páry zistil ešte zásadnejší prepad. Orgazmus podľa neho vždy dosahovalo 87 percent mužov, no iba 49 percent žien.
Tento rozdiel sa v angličtine nazýva aj "orgasm gap", pričom pojem poukazuje na nepomer v sexuálnej rozkoši mužov a žien.
Dôvodom pritom nemusí byť iba odlišná fyziológia tiel. Čo sa týka orgazmov, z biologického hľadiska sú si muži a ženy podobní viac, než by sme si mysleli a odborníci prirovnávajú klitoris k mužskému penisu.
Často je problémom aj neznalosť ženského tela a podľa vedcov sú vysvetlením "medzery v orgazmoch" aj sociokultúrne a evolučné vplyvy.
Ženám to trvá dlhšie? Nie vždy

Určitú, no nie vedúcu úlohu, môže hrať argument, ktorý sa týka času potrebného na dosiahnutie vyvrcholenia.
Ako dlho vydržia muži a ženy v posteli je predmetom vedeckého skúmania už desiatky rokov, no je komplikované priniesť jeden konzistentný a jednoznačný výsledok pre obe pohlavia.
Zatiaľ čo americkí a maďarskí vedci prišli so záverom, že ženám trvá dosiahnuť orgazmus priemerne osem minút pri masturbácii a 14 minút pri partnerskom sexe, iné výskumy ponúkajú celkom iné čísla.
V niektorých prípadoch môže ženám cesta k vyvrcholeniu trvať štyri, v iných desať až dvadsať minút.